Jak podraží maso na Vánoce?

Domácí 31. října 2018 | 04:04 — Ilona Cílková
Vepřové už do Vánoc příliš nepodraží. Navzdory africkému moru prasat. Příslušná čísla vydal ČSÚ. Zpráva se aměřuje zejména na trh s prasaty a selaty a na ceny vepřového.
Kdo rád na Vánoce vepřové řízky, nemusí se o jejich cenu příliš obávat / Pixabay

Tato zemědělská produkce nyní totiž prochází značnými výkyvy a nákaza africkým morem nedávno vyvolala obavy ze zdražení vepřového. Ve třetím čtvrtletí se v ČR nadále hluboce propadaly ceny jatečných prasat. Podobně jako ve druhém čtvrtletí byly meziročně nižší o takřka pětinu, konkrétně 19,7 procenta. Dochází přitom také k podstatnému snížení dovozu selat i živých prasat a zvyšování jejich vývozu.

Ve třetím kvartále se objem dovozu selat snížil o zhruba dvanáct procent, zatímco vývoz stoupl o 71 procent. Vývoz jatečných prasat, která vůbec nedovážíme, vzrostla o
bezmála čtvrtinu.

Česká republika tedy v souhrnu čelí spíše tlakům na pokles cen vepřového masa a navíc disponuje „rezervami“ potenciálně využitelnými při zesílení tlaků na růst cen vepřového. Existují tak silné faktory, které jsou s to tlumit případný nepříznivý dopad nákazy afrického moru do spotřebitelských cen vepřového.

Průměrná cena kilogramu vepřové pečeně s kostí, který aktuálně stojí 115,80 koruny, by ve výhledu měla navzdory nákaze setrvat i ve zbytku roku pod úrovní 120 korun, drobný nárůst cen ke konci letošního roku ovšem vyloučit nelze.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Jak oslavit mezinárodní den dětí

Jak oslavit mezinárodní den dětí

Kam za nákupy i zábavou o Velikonocích. Pozor na zavřené...

Exotika co by kamenem dohodil. Pár hodin letu a ocitnete se v...

Léto je za rohem a s tím se blíží i letní zábava

Jedete do Francie? 6 + 1 tip, co si s sebou přivézt zpět

Napříč Evropou různými dopravními prostředky: Čím a na...

Zavřít reklamu