Co si nejvíce Češi přejí, pokud by ČSSD nevstoupila do vlády?

Domácí 11. června 2018 | 04:39 — Ilona Cílková
Sociální demokraté v referendu rozhodují, jestli vstoupí do koalice s hnutím ANO, kterou by podporovali ještě komunisté. Pokud by však ČSSD nevstoupila do vlády, byly by pro 29 procent Čechů nejpřijatelnějším řešením předčasné volby.
Ve středu prezident Miloše Zeman už jmenoval Andreje Babiše podruhé premiérem, ačkoli ještě není znám výsledek referenda / Česká televize

Druhou nejčastější odpovědí bylo, že by měla vzniknout vláda ANO – ovšem bez účasti předsedy hnutí a v současnosti designovaného premiéra Andreje Babiše. Varianta kabinetu, který by se vedle ANO a komunistů spoléhal na hlasy SPD, láká jen 14 % dotázaných. Výzkum zpracovala agentura Kantar TNS pro Českou televizi.

Česku se rýsuje vláda hnutí ANO a ČSSD s podporou komunistů. Jestli však menšinový kabinet vznikne, ovlivní také vnitrostranické referendum mezi sociálními demokraty, jehož výsledek má být znám v polovině června.

Pokud by se ČSSD v referendu rozhodla na vládě se nakonec nepodílet a plánovaná spolupráce ztroskotala, přikláněl by se největší podíl lidí k tomu, aby se konaly předčasné volby. V průzkumu tuto možnost volilo 29 procent lidí.

Variantu, že by vznikla vláda, na níž by se vedle hnutí ANO a komunistů podílela SPD, podpořilo v průzkumu 14 procent lidí. Větší podíl by jako nejpřijatelnější řešení viděla spíš sestavení vlády ANO s jinými stranami, které by se neúčastnil Andrej Babiš, kterého řada stran dlouhodobě označuje jako za překážku kvůli trestnímu stíhání.

Cestu úřednické vlády by při negativním postoji ČSSD volila desetina lidí. Sedm procent by pak hledalo řešení v jiné možnosti, například menšinové vlády. Pro žádnou možnost se nedokázalo rozhodnout patnáct procent.

Muži by se častěji vyslovili pro předčasné volby, zatímco mezi ženami je vyšší podíl těch, které se nedokázaly pro řešení rozhodnout.

Lidé s nižším vzděláním se pak častěji vyslovili pro variantu vlády hnutí ANO společně s KSČM a SPD, lidé s maturitou by hledali řešení ve vládě bez Andreje Babiše a lidé s vyšším vzděláním se častěji klonili k úřednické vládě nebo předčasným volbám.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nová pravidla v Itálii. Jejich porušení vám může dovolenou pořádně prodražit

Nová pravidla v Itálii. Jejich porušení vám může dovolenou...

Bezpečné lyžování v době covidové. Kam se vydat a kde si...

Koronavirus bourá plány a tři evropské země zpřísňují....

Kam se v době covidové vydat za sluníčkem? Tyto destinace...

Komplikace pro turisty, které nikdo nepředpokládal. A další...

Kvůli koronaviru se opět přitvrzuje. Zákaz vycestování ze...

Zavřít reklamu