Polovině lidí se zpomalí zvyšování důchodů, říká ministryně

Domácí 25. února 2018 | 04:25 — Ilona Cílková
Změna ve složení důchodů, kterou chystá Babišova vláda v demisi, zpomalí růst penzí zhruba polovině seniorů a seniorek. Rychleji se ale naopak začnou důchody zvedat těm, kteří mají nižší penze.
Důchody se zvyšují pravidelně vždy od ledna, a to o růst cen a polovinu růstu reálných mezd / Shutterstock

Řekla to ministryně práce v demisi Jaroslava Němcová. Podle důchodové ročenky předloni polovina penzistů pobírala přes 11 344 korun. Jen desetina se pak dostala přes 14 501 korun.

Ministerstvo práce připravilo podle programového prohlášení Babišovy vlády v demisi návrh novely, která mění složení penze. Pevná část důchodu, která je pro všechny stejná, by měla od příštího roku odpovídat deseti procentům průměrné mzdy místo nynějších devíti procent. Odrazí se to ve valorizaci. Model přidávání bude sice stejný jako dosud, částka se ale jinak rozdělí. Víc než dosud poputuje do pevného dílu, méně do zásluhové procentní výměry.

„Ono se to (růst důchodů) trošičku zpomalí ve srovnání s ostatními, jestli mám správná čísla, asi polovině lidí, kteří pobírají starobní důchod. Bude to ta část lidí, kteří mají mnohem vyšší důchod, než je průměrný důchod. Tam bude nárůst, jak máme predikováno, pomalejší,“ přiblížila Němcová.

Odborníci poukazují na to, že český systém patří k nejsolidárnějším a důchody bohatých a chudých se liší jen málo. Podle důchodové ročenky předloni jen desetina starobních penzistů a penzistek dosáhla na důchod vyšší než 14 501 korun. Polovina pobírala přes 11 344 korun. Desetina měla méně než 8576 korun.

Průměrný starobní důchod tehdy činil 11 460 korun, loni v září dosáhl 11 828 korun. Pokud by nová pravidla platila už letos, podle propočtů ČTK by si proti nynější valorizaci při přidávání pohoršili lidé s penzí nad 11 200 korun. Loni v září to byly zhruba tři pětiny seniorů a seniorek.

Důchody se zvyšují pravidelně vždy od ledna, a to o růst cen a polovinu růstu reálných mezd. Částka se pak dělí mezi pevnou část a procentní výměru, v níž se odrážejí odpracovaná léta a výše odvodů. Tato procentní část se nezvýší v případě, že celé přidání „padne“ na zvýšení pevné části penze.

O kolik se důchody příští rok v průměru zvednou, není ještě dohodnuté. Premiér v demisi Andrej Babiš minulý týden řekl České televizi, že navrhují navýšení důchodů o 918 korun. Takový růst důchodů by byl téměř dvakrát vyšší než letos a dokonce trojnásobný oproti loňsku.

Výrazný růst důchodů má podporu i mezi stranami, které mají ve sněmovně spolu s hnutím ANO jasnou většinu. Pravicová opozice nicméně kritizuje výrazný nárůst výdajů v případě tak rychlého zvyšování důchodů.

Letos se důchody zvýšily v průměru o 475 korun, z toho do pevné části putovalo 150 korun. Do přidání se promítl růst cen 2,3 procenta a polovina z reálného růstu mezd 3,3 procenta, po zaokrouhlení 1,7 procenta. Celkem se tedy valorizovalo o čtyři procenta.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čtyřnásobná maminka a hvězda seriálu Četnické humoresky Alena Antalová podstoupila liposukci

Pokud vás už nudí běžně pěstovaná zelenina, zasaďte si...

Aviváž je všestranný pomocník, využijte její potenciál na...

Agresivní ovoce, víno i jiná špína. Mnohé skvrny na...

Volba psa napoví mnohé o vaší povaze. Jorkšíra si...

Jak vybrat nádobí podle materiálu aneb není hrnec jako hrnec

Nezapomeňte o azalky pečovat i po jejich odkvětu. Příští...

Zavřít reklamu