Rýsuje se nová vláda? Hamáček připustil spolupráci s Babišem

Domácí 05. února 2018 | 04:28 — Ilona Cílková
Současný místopředseda ČSSD Jan Hamáček a zároveň ohlášený kandidát na předsedu strany pokládá výrok premiéra v demisi Andreje Babiše o možnosti předčasných voleb za nátlak před druhým kolem jednání o vládě.
Hamáček zároveň připustil, že by strana mohla jít s hnutím ANO do vlády, ve které bude Babiš / Česká televize

V pořadu ČT Otázky Václava Moravce zdůraznil, že o případném vládním angažmá ČSSD by měl rozhodnout únorový sjezd. 

Hamáček ale zároveň připustil, že by strana mohla jít s hnutím ANO do vlády, ve které bude Babiš. V rozhovoru pro server iDnes.cz řekl, že pokud by sociální demokracie vybírala z několika špatných řešení, tak by to mohlo být to nejméně špatné. Nevidí přitom smysl v tom, aby ČSSD tolerovala menšinovou vládu, na stole je podle něj koalice, nebo opozice. 

Za špatné varianty Hamáček v Otázkách Václava Moravce označil předčasné volby a nástup extrémních stran do vlády.  Zdůraznil však, že o případném vládním angažmá by měli rozhodnout členové sociální demokracie na volebním sjezdu. Na jeho výsledky čekají i vyjednavači hnutí ANO.

Možnost vládní spolupráce s trestně stíhaným premiérem ale nadále vylučuje úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec. I on stejně jako Hamáček nebo bývalý jihočeský hejtman Jiří Zimola přitom kandiduje na předsednický post a výrazně by tak ovlivnil vyjednávací pozici ČSSD.

Podle Milana Chovance by navíc nový šéf strany neměl zastávat žádný z vládních postů a měl by se věnovat výhradně obnově ČSSD. „Myslím, že budoucí předseda sociální demokracie nemůže sedět ve vládě, on jako osoba, a měl by se věnovat výstavbě strany,“ uvedl pro ČT. 

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vrátila se do Evropy a šla pod skalpel. Zuzana Belohorcová prozradila, co si nechala vylepšit tentokrát

Dopřejte balkonovým rostlinám během léta tuto péči a...

Přidejte k okurkám zálivku z této běžné potraviny a plodit...

Vyrobte si levný domácí postřik na mšice bez chemie. Už...

Tipy na snadné odstranění etiket ze sklenic

Jak správně sklízet rybíz, aby dlouho vydržel a přitom jste...

Technoratan na zahradu není špatnou volbou. Vydrží vám déle...

Zavřít reklamu