Policie může stíhat Babiše a Faltýnka. Šéf ANO svým vyjádřením vyvolal mezi politiky velkou bouři odporu
Policie požadovala vydání Babiše a Faltýnka v souvislosti s podezřením na podvod při čerpání 50milionové dotace na Čapí hnízdo. Mandátový a imunitní výbor poslancům vydání doporučil, podle něj nemá kauza politický rozměr. Oba poslanci tvrdí, že se žádného trestného činu nedopustili, a říkají, že jde o politickou kauzu.
Babiš se před poslanci bránil přibližně 45 minut. Vyhradil se proti závěrům Evropského úřadu pro boj proti podvodům (OLAF). Největší rozruch ale vyvolal svým výrokem, že v Česku je možné si objednat trestní stíhání. Také uvedl, že za jeho stíháním stojí "mafie". "Žijeme v zemi, kde si můžete objednat stíhání a dostat pravděpodobně někoho do vězení," prohlásil Babiš.
Výrok vyvolal u ostatních stran pobouření. "Pokud platí názor premiéra, že v ČR lze objednat trestní stíhání, pak by měl ministr spravedlnosti Pelikán okamžitě opustit svůj post," řekl úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec.
"Pokud má předseda hnutí ANO pravdu, já si to nemyslím, tak politickou odpovědnost za tento stav nesete už čtyři roky vy," obrátil se na Pelikána předseda poslaneckého klub ODS Zbyněk Stanjura. Šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek bude po Pelikánovi žádat vysvětlení při interpelacích členů vlády.
Proti Babišovu výroku se ohradil i nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Nepodložená politická prohlášení o vyšetřování podle něj podrývají důvěryhodnost justice, která nemá možnost se bránit. Vyjádření premiéra odmítla i policie, mluvčí policejního prezidia Iveta Skupien v prohlášení uvedla, že policisté vždy postupují podle platných zákonů a jejich práci dozorují státní zástupci.
Státní zástupci nyní budou čekat na vyrozumění Sněmovny o výsledku pátečního hlasování. Teprve pak policie oběma poslancům zašle rozhodnutí o pokračování trestního stíhání, které je nyní přerušeno.
Společnost Farma Čapí hnízdo, tehdy ještě pod názvem ZZN AGRO Pelhřimov, patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. V prosinci 2007 se přeměnila na stejnojmennou akciovou společnost s akciemi na majitele. Jediným akcionářem byla akciová společnost ZZN Pelhřimov. Podle vyšetřovatelů však ke změně nebyl ekonomický ani podnikatelský důvod. Kvůli změně nebylo možné dohledat majitele firmy, která tak získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila pod Agrofert. Udělení dotace prošetřoval i Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).