Kdo zvedne ruku pro Babišovu vládu?
V úterý doporučil i výkonný výbor KSČM poslancům strany aktivně hlasovat proti. Komunisté rozhodnutí odůvodnili výhradami k programovému prohlášení i k přístupu některých ministrů. KSČM byla poslední stranou, která dosud výslovně nevyloučila, že by mohla kabinet tolerovat.
Babišova menšinová vláda v pondělí definitivně schválila své programové prohlášení. Oproti původní verzi v něm počítá například se zákonem o všeobecném referendu, který patřil mezi jeden z požadavků KSČM pro toleranci vlády. Komunisté hned po volbách jako další své požadavky zmiňovali také trvalé zvyšování minimální mzdy nebo ochranu přírodního bohatství.
I předseda SPD Tomio Okamura odpoledne potvrdil, že jeho hnutí ve středu důvěru menšinové vládě nevysloví. Řekl to po schůzce prezidentem Milošem Zemanem na Pražském hradě. SPD má podle Okamury výhrady k personálnímu obsazení kabinetu i k některým částem vládního programu. Vadí mu taky to, že hnutí ANO s SPD o vládě nevyjednávalo.
K jednání o důvěře vládě se poslanci sejdou ve středu, schůze začíná v deset hodin dopoledne. Menšinový kabinet pak přijde do sněmovny kolem jedenácté hodiny podpořit prezident. Navzdory tomu je pravděpodobné, že vláda důvěru nezíská.
Pokud kabinet podpoří všech 78 poslanců ANO z 200 zákonodárců dolní komory, ani tolerance KSČM, jejíž klub čítá 15 poslanců, by Babišovi k získání důvěry stejně nestačila. Zákon nařizuje, že pro získání důvěry musí vláda získat nadpoloviční většinu hlasů přítomných poslanců, nikoli většinu ze všech poslanců.
Sám Babiš už v pondělí prohlásil, že počítá s tím, že vláda ve středu důvěru nedostane. „Za nás předpokládáme, že důvěru nezískáme," poznamenal premiér.