Euroskeptici v Evropské unii mohou v tomto roce výrazně posílit

Domácí 05. ledna 2018 | 04:46 — Ilona Cílková
Rok 2017 nebyl pro Evropskou unii snadný. Po překvapení z rozhodnutí Britů společenství opustit všichni s napětím sledovali německé a především francouzské volby a jednota sedmadvacítky vzala za své.
Jednota sedmadvacítky je, soudě podle aktuálního rozložení sil, vzdáleným ideálem / Shutterstock

„Společně jsme silnější!“ Takový slogan si zvolila obranná spolupráce Evropské unie, která vznikla v samém závěru minulého roku. A totožné heslo se prolíná novoročními přáními dvou hlavních tahounů současné Evropy.

„Musíme znovu objevit evropskou ambici, znovu objevit suverénnější, jednotnější a demokratičtější Evropu,“ vyzval na Silvestra francouzský prezident Emmanuel Macron.

„Německo a Francie chtějí společně pracovat na tom, aby se to podařilo, a tak přispět k vytvoření Evropy připravené na budoucnost,“ pronesla na konci roku německá kancléřka Angela Merkelová.

Francii, Německu a dalším probruselským politikům však na východě roste sebevědomá opozice. Maďarsko a Polsko jsou si blíž než kdykoliv předtím a pojí je právě i pohled na Evropskou unii a její roli.

Právě na západě často kritizované Polsko bude pro Evropskou unii zřejmě největší výzvou roku 2018. Formálně už byl zahájen proces, který by teoreticky mohl vést až k odebrání hlasovacích práv. Varšavě to hrozí za kontroverzní justiční reformu. 

„Chceme mít silné slovo, protože středoevropské země mají vlastní vizi o budoucnosti Evropy,“ horlil maďarský premiér Viktor Orbán. „Migrační kvóty, které měly být členským státům vnuceny, rozhodně odmítáme. Evropská komise takové právo nemá,“ zmínil hned po svém nástupu do funkce nově jmenovaný polský premiér Mateusz Morawiecki téma, které Evropu nebývale rozdělilo.

Podle výzkumného pracovníka institutu pro evropskou politiku Europeum Michala Víta bude pro Evropu v roce 2018 klíčové dění v Turecku a severní Africe a s tím související vývoj uprchlické krize. „Vše záleží na tom, jakým způsobem se bude vyvíjet vnější prostředí Evropské unie,“ zdůraznil.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čtyřnásobná maminka a hvězda seriálu Četnické humoresky Alena Antalová podstoupila liposukci

Mnoho lidí dělá stále stejné chyby v zalévání rajčat....

Pokud netoužíte po balkoně plném květin, zkuste na něm...

Vzácná kočka s podivným vzhledem. Lykoi má podle chovatelů...

Kdo miluje domácí uzené, může si na zahradu pořídit...

Špičák, zákrsek, polokmen či čtvrtkmen. Zorientujte se ve...

Málokteré dítě si rádo uklízí pokoj. Zkuste mu dát...

Zavřít reklamu