Jak je tohle možné? Poslední dobou přibývá lidí, kteří věří, že Země je placatá

Domácí 04. ledna 2018 | 04:53 — Ilona Cílková
Přibývá lidí, kteří nevěří vědě, ale žvástům o placaté Zemi, říká Jiří Grygar. Příznivce teorie, že naše planeta nemá kulatý tvar, najdeme i v Česku. Proč je jich stále víc?
Přibývá lidí, kteří nevěří vědě a myslí si, že Země není kulatá / Pixabay

Poslední dobou rychle přibývá lidí, kteří věří, že Země je placatá. Za minulé dva roky se jejich počet podle časopisu The Economist ztrojnásobil a širokou základnu má toto hnutí hlavně ve Spojených státech amerických.

„Můj názor samozřejmě je, že je Země placatá, tedy plochá,“ uvedl v pořadu Pro a proti Českého rozhlasu Plus provozovatel serveru Placatá Země Vladimír Bača.Ten také podle něj tuto přijatelnou teorii dále rozvedl. „Země je plocha a nad ní kolem nějakého středu cirkuluje Slunce a Měsíc. Slunce je poměrně malé, Měsíc je také poměrně malý, velký asi jako Slunce.“

„Jako pan Grygar a další věří, že je Země kulatá, aniž by vyletěli do nějaké výšky a podívali se na nějakou kouli, tak já stejně tak věřím teorii, která je pro mě přijatelnější. I experimenty dokazují, že Země nemá takové zakřivení, jako se udává.“

Bača vzpomněl, že dříve také věřil, že je Země kulatá. „A že existuje nějaký vesmír, nějaké vzdálené hvězdy. Takže to nejsou argumenty, které jsem neznal. Trvalo mi to delší dobu, než sem uvěřil něčemu jinému, takže názor pana Grygara a milionů dalších lidí chápu. Dělal jsem pokusy sám, i jsem sledoval experimenty dalších lidí, kteří si ověřovali, jestli Země má zakřivení, sledovali Slunce i Měsíc a jejich záři, intenzitu a teplotu. Spoustu experimentů je nafilmováno a jsou k dispozici na YouTube,“ říká.

Bača také popsal vlastní experiment. „Argument pro mě je, že když se dalekohledem dívám do vzdáleností, které by podle výpočtu neměly být už vidět, ale ony vidět jsou. Od mala jsme vyučováni o představě našeho vesmíru a Země. Začal jsem dělat svá vlastní pozorování, se mnou statisíce dalších lidí, ta si sdělujeme a nacházíme věci, které s nimi neladí,“ shrnul provozovatel serveru Placatá Země.

Astronom, astrofyzik a popularizátor vědy Jiří Grygar ví, že je Země kulatá. „Tak jako to vědí všichni, nejen astronomové. Všechno, co známe z historie už od starověku, svědčí o tom, že Země kulatá je.“

„Například když my máme den, tak na jiných místech zeměkoule je noc a podobně. Země je kulatá už jen z toho důvodu, že když se díváme na úplně zatmění Měsíce, tak stín, který zakrývá Měsíc, je na okraji kulatý. Tedy těleso, které jej vrhá, naše zeměkoule, je kulatá.“ Dalším dokladem je různé střídání dna a noci na různých místech planety nebo střídání ročních období a rozdíly v počasí na opačné polokouli, vysvětlil vědec.

Astrofyzik vidí celkový trend ve společnosti, kdy si lidé myslí, že jsou chytřejší než sdělovací prostředky. „Ty jsou ale vázány kodexy, které jim nařizují vysílat ověřené informace z několika zdrojů a musí být v souladu s vědou a technikou.“

„Dnes si lidé na sociálních sítích vyměňují nesmyslné informace, vymyšlené, někdy i zlovolně. Pak si myslí, že to je totéž, jako kdyby poslouchali, četli nebo se dívali na solidní média, která mají ověřené informace. To, co vykládá pan Bača, je jeho falešná představa o tom, co vidí,“ říká Jiří Grygar.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte dovolenou snů

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu