Zeman doufá, že se mu podaří zamezit předčasným volbám

Domácí 12. listopadu 2017 | 04:56 — Ilona Cílková
Prezident Miloš Zeman by považoval případné předčasné volby do Poslanecké sněmovny za urážku voličů a projev neschopnosti politiků se dohodnout. Andreje Babiše chce jmenovat premiérem hned po demisi současné Sobotkovy vlády.
Zeman chce jmenovat Babiše premiérem po návratu z Ruska / Archiv

Minulý týden Zeman naznačil, že by kabinet hnutí ANO mohl vládnout, přestože by ve sněmovně nezískal důvěru, za což sklidil kritiku politických stran. Babiš k tomu dodal, že si nedokáže představit, aby vláda fungovala bez důvěry čtyři roky, a i sama hlava státu následně svou úvahu mírnila. 

„Prohlásil jsem, že dokud budu prezidentem, žádné předčasné volby nebudou, třebaže mi to ústava v případě neúspěšného třetího pokusu o sestavení vlády umožňuje,“ uvedl Zeman při návštěvě Olomoucka. Hlava státu pevně doufá, že se předčasným volbám ve spolupráci s Babišem podaří zabránit. Považoval by je za projev neschopnosti stran se domluvit a urážku voličů.

Zeman dodal, že se lidí v Olomouckém kraji ptal, zda by předčasné volby uvítali. „Asi tak 99 procent se vyjádřilo proti, což mě samozřejmě posílilo v mém odhodlání předčasným volbám zabránit,“ uvedl. Zda bude možné sestavit koalici „ochotných“, bude prý schopen posoudit, až když příští týden uzavře své schůzky se zástupci stran zvolených do sněmovny.

Zeman chce jmenovat Babiše premiérem po návratu z Ruska, kam odlétá 20. listopadu. V  ten samý den se poprvé schází sněmovna na své ustavující schůzi, na níž by si poslanci měli zvolit nové vedení. Po svém návratu pak chce prezident přijmout demisi Sobotkovy vlády, která podle ústavy musí odstoupit právě po ustavujícím rokování.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Bezpečné lyžování v době covidové. Kam se vydat a kde si dát pozor na pokuty

Bezpečné lyžování v době covidové. Kam se vydat a kde si...

Koronavirus bourá plány a tři evropské země zpřísňují....

Kam se v době covidové vydat za sluníčkem? Tyto destinace...

Komplikace pro turisty, které nikdo nepředpokládal. A další...

Kvůli koronaviru se opět přitvrzuje. Zákaz vycestování ze...

Přestaňte počítat peníze a zažijte dovolenou snů. Díky...

Zavřít reklamu