Automobilkou otřásá další skandál. Tentokrát jde o etiku

Domácí 28. července 2017 | 04:23 — Ilona Cílková
Německá automobilka Volkswagen po druhé světové válce ve své pobočce v Brazílii osm let zaměstnávala nacistického válečného zločince Franze Stangla, který je zodpovědný za smrt statisíců lidí.
Největší německou automobilku v poslední době dohání jeden skandál z minulosti za druhým / Shutetrstock

Největší německou automobilku v poslední době dohání jeden skandál z minulosti za druhým. Řešit tak musí kauzu s manipulacemi dieselových motorů, aféru kolem údajného kartelu s dalšími německými automobilkami a nyní také velmi nepříjemné informace týkající se minulostí její brazilské pobočky.

Před několika dny informovala německá média o tom, že Volkswagen spolupracoval s brazilskou vojenskou diktaturou, vedl černé listiny vlastních zaměstnanců s uvedením jejich politické orientace a umožňoval zatýkání levicově orientovaných pracovníků a jejich mučení na pracovišti.

Nyní zase vychází najevo, že k pravicovým extremistům byl Volkswagen v některých případech zřejmě naopak nakloněn. Rakušan Stangl, který za druhé světové války velel vyhlazovacím táborům v Sobiboru a Treblince, v nichž dohromady zahynul přes milion Židů, v brazilské továrně Volkswagenu pracoval v letech 1959 až 1967.

„Volkswagenu v Brazílii je úplně jedno, k jaké náboženské skupině kdo přináleží," vysvětloval později zvláštním způsobem šéf automobilky v této zemi Friedrich Wilhelm Schultz-Wenk, jak bylo možné, že zde Stangl pod vlastním jménem pracoval. Jak však poznamenávají německá média, v případě Stangla nešlo vůbec o jeho náboženské přesvědčení, ale o to, že byl válečným zločincem.

Automobilka mu podle NDR a Süddeutsch Zeitung nabídla pomoc i poté, kdy byl 28. února 1967 zatčen a bylo tedy zcela jasné, o koho jde. Stanglova žena se tehdy prý obrátila na Volkswagen a ten někdejší hlavě dvojice vyhlazovacích táborů doporučil svého právníka. Na to si následně stěžovala židovská komunita na německém konzulátu v Sao Paulu. Jestli konzulát zasáhl, není jasné, Stangla ale nakonec zastupoval jiný právník, kterého zaplatilo jeho rodné Rakousko.

Stangl byl v červnu 1967 vydán do Německa a v prosinci 1970 v Düsseldorfu odsouzen k doživotnímu vězení za podíl na vraždě nejméně 400.000 lidí. Ve vězení zemřel už v červnu následujícího roku.

Automobilka Volkswagen v Brazílii působí od roku 1953 a zaměstnává zde na 20.000 lidí. V zemi vládla v letech 1964 až 1985 vojenská junta. Během této doby přišly nejméně stovky lidí o život a tisíce se staly obětí mučení.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Legendární zpěvačka a herečka Barbra Streisandová vydala po letech nový singl

Nejzdravější káva je filtrovaná, shodují se studie. Může...

Peugeot slaví 130 let závodění. Fascinující výstava...

Březen je ideální čas na jarní restart trávníku:...

Jaro je ideální čas na přípravu zahrady: Přilákejte...

Vůně benzínu sponzory neláká, dnešní motorsport je ve...

Domácí vaječný koňak jako krásný dárek. S vynikající...

Zavřít reklamu