Máme morální právo nepřijímat uprchlíky, myslí si vlivný politik

Domácí 02. července 2017 | 05:06 — Ilona Cílková
Polsko má morální právo nepřijímat uprchlíky, neboť nezavinilo špatnou situaci v zemích, odkud pocházejí.
Další 3 fotografie v galerii
Jaroslaw Kaczyński je názorově blízký americkému prezidentu Trumpovi / Česká televize

Řekl to nejvlivnější polský politik Jaroslaw Kaczyński během kongresu vládní strany Právo a spravedlnosti (PiS). Ve svém projevu rovněž mimo jiné hodnotil práci členů vlády či prohlásil, že ostatní evropské země Polsku závidějí nadcházející návštěvu amerického prezidenta Donalda Trumpa.

„Nezneužili jsme státy, z nichž nyní tito uprchlíci přicházejí do Evropy, nevyužívali jsme jejich pracovní sílu a konečně, nepozvali jsme je do Evropy. Máme plné morální právo říci "ne"," prohlásil šéf konzervativní strany, pod jejímž vedením Polsko výrazně změnilo kdysi liberální kurz a tvrdě se vymezuje vůči Bruselu kvůli uprchlickým kvótám.

Kaczyński během více než hodinového projevu zahajujícího kongres podrobně hodnotil výkony členů polské vlády, jejíž premiérka Beata Szydlová na akci nevystoupí. Polská média před sjezdem spekulovala, že by na něm mohlo být ohlášeno několik změn ve vládě a mluvilo se i o premiérském postu. Kaczyňski, který je považován za hlavního hybatele dění v kabinetu, v němž nemá žádnou funkci, se však za Szydlovou postavil a prohlásil, že "bojuje jako lvice". Někteří ministři se od něho sice dočkali kritiky, konkrétní návrhy na vládní změny ale nepadly.

Politik názorově blízký americkému prezidentu Trumpovi se s několika stovkami spolustraníků i národem u televizních obrazovek podělil o radost, kterou má z jeho návštěvy chystané na čtvrtek.

Zároveň prohlásil, že tento úspěch polské diplomacie vyvolal závist v dalších evropských zemích a například britští představitelé kvůli němu "útočí" na Varšavu. Premiérka Theresa Mayová již v zimě Trumpa pozvala na oficiální státní návštěvu ostrovního království, Bílý dům se však na datu cesty stále nedohodl. Polská média v minulých dnech spekulovala o tom, že Trump dal přednost Varšavě kvůli tomu, že mu polští představitelé přislíbili kladné přijetí a organizují autobusy s pozitivně naladěnými lidmi, zatímco v Británii či dalších zemích jej patrně čekají protesty.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Velikonoce Honzy Čenského: Pohádková princ nejen zpíval, ale i zachraňoval

Levné letenky přímo ve vašem telefonu? Jistě!

Vodní sporty, které stojí za to vyzkoušet

Jak připravit dokonalý velikonoční mazanec? Osvědčený...

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Zavřít reklamu