Šmejdů v ČR ubylo. Na pokutách i tak zaplatili miliony korun
V 1. čtvrtletí 2017 uskutečnila ČOI 28 kontrol a porušení právních předpisů zjistila téměř v 36 procentech. Ve stejném období v roce 2016 to bylo více než 80 procent zjištění. Ubylo také oznámení od spotřebitelů - těch bylo letos 20, což je o 87 méně než ve stejném období loňského roku.
Stejně jako v minulém roce i letos organizátoři nejčastěji porušili oznamovací povinnost o konání akce. Přestože počet nekalých obchodních praktik klesá, ČOI i v tomto období uložila 33 pokut za přibližně 7,5 milionu korun. Nejvyšší pokuty vyfasovala společnost BNM-MEDICAL CZECH. SE. Ta musela zaplatit dvě sankce, každá z nich byla milion korun.
Nejlépe z pohledu kontrol dopadl Moravskoslezský a Olomoucký kraj. Inspektoři zde provedli celkem sedm kontrol, ale žádné pochybení nezjistili. Naopak nejhůře dopadl Liberecký a Ústecký kraj, kde kontroloři odhalili při pěti kontrolách nedostatky v 60 procentech. Neslavně dopadl také Jihomoravský a Zlínský kraj, kde se uskutečnily čtyři kontroly a u dvou zjistila ČOI nesrovnalosti. Ve Středočeském kraji a v Praze bylo provedeno devět kontrol a ve 44,4 procentech se objevily problémy. Na Vysočině a v Jihočeském kraji absolvovali inspektoři tři kontroly a nedostatky byly zjištěny v jednom případě.
Podle ředitele ČOI Mojmíra Bezecného se šmejdy podařilo eliminovat díky nové právní úpravě, která začala platit od konce roku 2015 a zakazuje přijímat platby na místě nebo před uplynutím lhůty sedmi dnů od uzavření smlouvy. "Jde o zásadní právní dokument pro zlepšení situace. Přesto však prodejci přicházejí s novými promyšlenějšími praktikami, jak obcházet i tuto novelu zákona. Proto se ČOI do budoucna na kontrolu těchto praktik opět zaměří," řekl Bezecný.