Rusko s největší pravděpodobností zbankrotuje do půlky dubna, uvádí banka

Domácí 08. března 2022 | 07:37 — Ilona Cílková
Jako známku platební neschopnosti lze vnímat oznámení ruské centrální banky v Moskvě, že zakazuje výplatu úroků na splatných dluhopisech v rublech zahraničním investorům. Rusko míří ke krachu, komentoval tento nezvyklý krok ekonom Lukáš Kovanda. Banka tvrdí, že se jedná o dočasné opatření v důsledku mezinárodních sankcí.
Podle expertů by Rusko mohlo zbankrotovat do 15. dubna / Depositphotos

Rusko pravděpodobně zbankrotuje na venezuelský způsob, a to dost možná už 15. dubna, uvádí americká banka Morgan Stanley.

 

 

Podle agentury Bloomberg centrální banka uvedla, že mají emitenti mají právo rozhodovat o výplatě dividend a provádění jiných plateb z cenných papírů. Zmrazila také prodeje místních cenných papírů, které drží cizinci. Moskevská burza navíc už čtvrtý den po sobě neobchoduje. Cílem banky je, aby se zamezilo masovému výprodeji akcií ruských firem, jež jsou zasaženy ekonomickými sankcemi Západu, a také stahování finančních prostředků z ruského finančního trhu.

Ruská vládní strana Jednotné Rusko přišla v pondělí s návrhem znárodnit výrobní závody západních společností, které během ruské invaze na Ukrajinu ohlásily, že odcházejí z Ruska. Uvedl to v pondělí list Vedomosti s odvoláním na vyjádření tajemníka vedení Jednotného Ruska Andreje Turčaka.

Kroky západních firem označil Turčak za „úmyslný bankrot“ a cenu za něj podle něj představuje „velké množství ruských pracovníků propuštěných současně“. Západní byznys tím podle tajemníka podkopává ekonomiku.

„Západ rozpoutal proti Rusku sankční válku, do které se zapojily nejen vlády, ale i soukromé společnosti. Naším úkolem je zachovat pracovní místa a nedovolit zničit naši ekonomiku a náš výrobní potenciál zevnitř. Jednotné Rusko navrhuje znárodnit výroby těch společností, které ohlásily svůj odchod a uzavření výroby v Rusku během speciální operace na Ukrajině,“ řekl Turčak.

„Je to krajní opatření, ale rány do zad tolerovat nebudeme a naše lidi ochráníme. Je to opravdová válka, a už vůbec ne proti Rusku, ale proti (ruským) občanům. Jen tomu neúčastně přihlížet nebudeme. Přijmeme tvrdá odvetná opatření, budeme jednat v souladu se zákony války,“ dodal. Profesor válečných studií spočítal cenu války. I při embargu ji mohou Rusové financovat dlouhé měsíce.

Zdroj: bnnbloomberg.ca, idnes.cz, tydenikhrot.cz.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

8 příznaků, podle kterých poznáte, že váš počítač napadl virus

Levné letenky přímo ve vašem telefonu? Jistě!

Vodní sporty, které stojí za to vyzkoušet

Jak připravit dokonalý velikonoční mazanec? Osvědčený...

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Zavřít reklamu