Obavy Čechů z inflace jsou nejvyšší v historii. A brzy bude ještě hůř

Domácí 25. listopadu 2021 | 09:43 — Ilona Cílková
Češi nikdy v historii sledování neměli takový strach z inflace jako právě teď. Vyplývá to z listopadových výsledků každoměsíčního šetření ekonomické nálady obyvatelstva i firem, které provádí ČSÚ. Mnoho domácností již dnes řeší finanční problémy. A růžová není ani nejbližší budoucnost. Ceny ještě vystřelí vzhůru. Na začátku příštího roku se očekává až sedmiprocentní inflace.
Češi nikdy v historii sledování neměli takový strach z inflace jako právě teď / Depositphotos

Češi zažívají největší obavu z inflace v historii. Na tahu je nyní opět centrální banka, která chce přehřátou ekonomiku zchladit prudkým navýšením úrokových sazeb a tlačí na ukončení příliš rozvolněné měnové politiky. A inflace dál poroste. Podle centrálního bankéře Vojtěcha Bendy by úrokové sazby měly stoupnout dokonce nad úroveň inflace. Zasáhnout je nutné i za cenu oslabení ekonomiky až recese. Podle expertů je nutné jednat s předstihem a ekonomiku brzdit. Lidi je pak nutné motivovat k tomu, aby více spořili a méně utráceli.

Právě zejména kvůli historicky nejvyšší obavě z inflace poklesla mezi letošním říjnem a listopadem poměrně dramaticky důvěra spotřebitelů v ekonomiku. Zatímco ještě v říjnu tato důvěra dosahovala 98,5 procenta dlouhodobého průměru let 2003 až 2020, v listopadu to už bylo jen 90,4 procenta. 

Lidé v ČR se podle šetření ČSÚ v příštích dvanácti měsících ve významně vyšší míře než ještě v říjnu obávají zhoršení celkové ekonomické situace. V jejich citelně se zhoršující náladě se kromě obecné inflace odráží zejména situace v oblasti energetiky a také nastupující další vlna covidové nákazy.

Náladu běžných spotřebitelů v ČR zhoršuje zhruba od poloviny října pád Bohemia Energy a dalších dodavatelů plynu či elektřiny domácnostem. Související prudké zdražení energií se dotýká statisíců domácností v ČR. Zároveň jejich náladu zhoršuje zmíněná obecná inflace, která opakovaně vykazuje vyšší než předpokládané hodnoty.

Českým spotřebitelům náladu pochopitelně nezlepšuje ani nástup další vlny šíření covidové nákazy, který je zvláště patrný zhruba od poloviny listopadu, přičemž ovšem zpřísňující opatření třeba v restauracích, například nutnost prokazovat bezinfekčnost, byla zavedena již začátkem listopadu. Pokud udeří zima, máme se na co těšit. V Evropě hrozí série blackoutů, varuje expert.

Zdroj: czso.czkurzy.cz, echo24.cz.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Tajemství ukrytá hluboko v zemském plášti odhalí speciální magmatická observatoř. Bude první svého druhu na planetě

Psi občas vyvádějí pro lidi nepochopitelné věci....

Jak uskladnit zelí, aby vám vydrželo až do jara a zůstalo...

Tipy, díky kterým vyčistíte dveře sprchového koutu tak, že...

Jak se zaručeně zbavit nepříjemného vrzání dřevěné...

Překvapte návštěvu tímto andělsky nadýchaným a vláčným...

Nastal ideální čas na rytí záhonů. Než se do toho...

Zavřít reklamu