Jsou Okamura a Havlíček opravdu bez šance? Schyluje se k napínavé bitvě ve Sněmovně

Domácí 09. listopadu 2021 | 15:16 — Ilona Cílková
Ve volbě předsedy Sněmovny se utkají kandidátka sněmovní většiny, předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová s kandidátem ANO, dosluhujícím vicepremiérem Karlem Havlíčkem. Návrhy jiných kandidátů do středeční tajné volby sněmovní volební komise ve stanoveném termínu neobdržela.
Kandidaturu na post předsedy ohlásil dosluhující vicepremiér Karel Havlíček z ANO / Foto: Martin Paták

Ve středu čeká poslance volba nového vedení sněmovny. Kandidaturu na post předsedy ohlásil dosluhující vicepremiér Karel Havlíček z ANO. Místopředsedou sněmovny se chce stát i šéf SPD Tomio Okamura. Má některý z nich šanci na zvolení? Podle předsedy ODS Petra Fialy je to téměř vyloučené.

„Jsem přesvědčen, že šanci nemají. U pana ministra Havlíčka ani nevím, jestli to bylo myšleno vážně, protože článek 32 Ústavy vylučuje to, aby se člen vlády stal předsedou Poslanecké sněmovny. A v případě Tomia Okamury jsme jasně dávali najevo, že z hlediska poměrného zastoupení v Poslanecké sněmovně to prostě na SPD nevychází, takže ta šance je opravdu minimální," uvedl Fiala v rozhovoru pro Radiožurnál.

Zatímco o post předsedy Sněmovny se zatím ucházejí jen Karel Havlíček z hnutí ANO a šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, která by volbu měla s podporou většiny v zádech ovládnout, o posty místopředsedů bude ještě boj. Z šesti postů by dva měla mít koalice Spolu, dva Piráti se Starosty a dva hnutí ANO. SPD, které má ve Sněmovně 20 poslanců, tak s největší pravděpodobností ostrouhá. Spolu a Piráti se Starosty mají totiž ve Sněmovně většinu 108 hlasů. Pokud budou hlasovat jednotně podle předem domluveného scénáře, jsou výsledky téměř jasné.

„Pokud chce vládní koalice vytvářet dojem, že Česko bude víc proevropské a prozápadní, tak je těžké mít v místopředsednické funkci někoho, kdo tyto hodnoty popírá. Místopředseda není jen někdo, kdo občas řídí schůzi, ale také reprezentuje republiku navenek, protože jezdí na zahraniční cesty," přiblížil politolog Jiří Pehe pro CNN Prima NEWS s tím, že zástupci budoucí vlády považují SPD za extremisty.

Komentátor Deníku Martin Komárek zastává podobný názor. „Neexistuje ústavní pravidlo, které by nutilo většinu, aby dávala křesla místopředsedů podle poměrného zastoupení. Bývalo to ale zvykem. Chápu, že obě koalice chtějí mezi sebou udělat distanc. Je to srozumitelný symbol," myslí si Komárek. Pokud Vondráček neuspěje, druhým navrženým místopředsedou bude Karel Havlíček. „Můj odhad je riskantní, ale troufám si to říct," konstatoval Komárek.

Ve volbě místopředsedů Sněmovny bude sedm kandidátů včetně lídra SPD Tomia Okamury. Komise do této volby dále obdržela už delší dobu ohlášené nominace Radka Vondráčka, Jany Mračkové Vildumetzové (oba ANO), Jana Skopečka (ODS), Věry Kovářové (STAN), Jana Bartoška (KDU-ČSL) a Olgy Richterové (Piráti). Napětí by se dalo krájet. Volba předsednictva Sněmovny nebude jednoduchá, avizují politici.

Zdroj:irozhlas.cz, cnniprima.cz.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci objevili nejstaršího predátora na planetě. Dochoval se díky masivnímu podmořskému sesuvu

Když nerostou a nedozrávají okurky, přidejte k nim...

Srpen je ideální čas k výsadbě jahodníků. Jak na to,...

Jak v srpnu prořezat ovocné stromy a keře, aby vám napřesrok...

Namnožte si své muškáty. Nastal ideální čas odebrat...

Je ideální čas namnožit hortenzie. Jak správně odebrat...

Srpnová výsadba ředkviček a další zeleniny: Jaké druhy...

Zavřít reklamu