Hlavně nepropadejte panice. Expert radí, na jak dlouho se nyní vyplatí fixovat zálohy na energie

Domácí 06. listopadu 2021 | 10:22 — Ilona Cílková
Máme se připravit na další zdražování energií? A kam až mohou ceny vyšplhat? Podle expertů mnoho lidí propadá zbytečně panice. Elektřina i plyn by měly v příštích měsících zlevnit ze současných rekordních úrovní. Na burzách už je to vidět.
Máme se připravit na další zdražování energií? / Depositphotos

Lidé, kteří jsou po krachu některých dodavatelů u DPI (dodavatelů poslední instance), by je měli změnit, ale s rozmyslem a až poté, co si zjistí nabídku u více dodavatelů. Co teď ale mají dělat bývalí klienti Bohemia Energy nebo dalších dodavatelů, kteří ukončili činnost? A co mají dělat lidé, kterým teď skončila fixace cen z předešlého období?

Lidem, kterým skončila fixace se to přihodilo v opravdu nešťastný okamžik a jsou nuceni uzavírat smlouvy za nevýhodných podmínek. Podle experta na energetiku Michala Šnobra je nejlepší fixovat cenu maximálně na jeden rok a počítat s tím, že za rok, nebo v průběhu podzimu příštího roku bude nutné ceny zafixovat znovu na roky 2023 a 2024. Klientům doporučuje, aby byli velmi obezřetní. Fixovat teď ceny rovnou na tři roky, nemusí být výhodné, protože ceny by mohly jít v příštích letech dolů.

Pro nové zájemce teď podle dostupných informací nejsou dostupné smlouvy na dobu neurčitou, tedy bez závazku. Vrátí je zase dodavatelé do nabídky? „Ze strany dodavatelů to chápu, protože teď opravdu nevíte, jak se cena bude vyvíjet. Navíc dodavatelé zažívají velký nápor. Krachují i obchodníci v jiných zemích Evropské unie, ale těžko najdete zemi, kde je situace tak vyhrocená, protože nám odešel z trhu jeden z největších subjektů. A nyní ti tradiční dodavatelé musí zvládnout nasmlouvat jeden milion spotřebitelských míst. Je to na měsíce, než se podaří situaci stabilizovat. Ale myslím si, že fixace na jeden rok se už dá běžně sehnat," uklidňuje Šnobr.

Většina dodavatelů v současné době láká na delší fixace. Podle Šnobra je to obchodně správně, neboť společnost má klienta jistého. „Já bych teď doporučil fixaci na jeden rok, ale vždy může přiletět nějaká „černá labuť“, třeba v podobě dlouhodobého utažení kohoutů z Ruska, což by dostalo ceny okamžitě jinam. Pak by se třeba i ta delší fixace mohla vyplatit. Osobně ale věřím, že i Rusko má zájem na uklidnění trhu s energiemi, proto bych volil kratší fixaci," doporučuje expert.

Jak by měli postupovat lidé, kteří skončili u dodavatelů poslední instance? Je pro ně výhodnější, snažit se hned od nich přejít, nebo mají spíše chvíli čekat? „Čím kratší dobu budou u dodavatelů poslední instance, tím lépe. Ceny, za které jim energie dodávají, jsou násobně vyšší. Což není chyba dodavatele poslední instance, je to pouze tím, že musí nakupovat elektřinu nebo plyn na krátkých kontraktech, které jsou aktuálně výrazně dražší než dlouhodobější kontrakty. Protože netuší, jak dlouho u něj jednotliví klienti zůstanou," přibližuje Šnobr.

Lidem doporučuje určitou obezřetnost. Neměli by nic dělat pod tlakem. „Myslím si, že měsíc nebo dva se s tou vyšší cenou u dodavatele poslední instance dá přežit a mezitím si na trhu zjistit a vybrat správného dodavatele. Vím, že dodavatelé poslední instance rozesílají rozpis záloh na šest měsíců a pro lidi jsou ty obrovské částky stresující. Ale je potřeba si uvědomit, že tu zálohu budou platit jednou nebo dvakrát a mezitím si najdou standardního dodavatele, který jim energii bude dodávat někdy sice výrazně dráž než v minulosti, ale zase podstatně levněji než dodavatel poslední instance," říká.

Jako první by se lidé měli obrátit přímo na dodavatele poslední instance, u kterého skončili a požádat o nabídku pro nové zákazníky – mimo ten institut poslední instance. „Určitě bych si zjistil i nabídku od jednoho, dvou dalších konkurentů. Klidně z velké pětky dodavatelů, kteří zajišťují i dodávky poslední instance (ČEZ, Innogy, E.ON, Pražská energetika, Pražská plynárenská) nebo od stabilnějších větších dodavatelů typu Moravské naftové doly. Pak bych se rozhodl, kde to uzavřu," doporučuje expert.

Zcela jisté podle Šnobra je, že někdy kolem roku 2023, 2024 se všichni sejdeme na podobných cenách, pokud se trh zásadně nezatřese. Do té doby vyprchají postupně staré fixace za levné ceny. Těm, kteří jsou na dobu neurčitou, se bude cena zdražovat průběžně, a ti kdo byli u Bohemia Energy, těm bude cena z těch současných výšin pomalu klesat. Velmi pravděpodobně se ale v následujících letech na cenové úrovně, na které jsme ještě nedávno byli zvyklí, nevrátíme. Často šlo o extrémně nízké ceny, které nekryly provozní náklady společností, a v tom byl obrovský problém. Zvykejme si, že si za energie v budoucnosti připlatíme. Zkrachovalá Bohemia Energy rozesílá vysoká vyúčtování. Nebojte se porušit zákon, radí odborníci.

Zdroj: peníze.cz.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Krátká prohlídka atrakcí Las Vegas

Krátká prohlídka atrakcí Las Vegas

Varianta omikron vyvolala paniku ve světě. První země...

Důrazné varování pro cestovatele. Těmto zemím se vyhněte

Nejlepší města pro junketovou turistiku v Evropě

Nejistá budoucnost pro cestovatele. Chystá se výrazné...

Lyžaři musí změnit plány. Rakousko přestalo čekat na...

Zavřít reklamu