Hrubý nátlak na lidi, bouří se zaměstnavatelé kvůli zákazu práce pro lidi bez testu

Domácí 27. října 2021 | 09:42 — Ilona Cílková
Kvůli zhoršující se epidemické situaci se tento týden poprvé od voleb zasedl Ústřední krizový štáb. „Situace se postupně zhoršuje,“ řekl na úvod tiskové konference po zasedání Ústředního krizového štábu Jan Hamáček. Zároveň zmínil, že vláda zvažuje úpravu zákonů tak, aby neočkovaní zaměstnanci nemohli na pracoviště.
Zákaz práce pro lidi bez testu a očkování považují podnikatelé za hrubý nátlak / Pixabay Wilfried Pohnke

Podle Hamáčka by takový krok zvýšil zájem o vakcinaci.  Část podnikatelů a zaměstnavatelů se proti tomuto návrhu bouří a dokonce hovoří o hrubém nátlaku, kterým chce dosluhující vláda Andreje Babiše nutit pracovníky k placeným testům a očkování.

Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha by se návrhem měli nejdříve zabývat právníci, zda je vůbec možné na základě zákoníku práce někomu odepřít vstup na pracoviště. Předseda Podnikatelských odborů Radomil Bábek však návrh ostře kritizuje. „Zakazovat lidem pracovat je podle nás hrubé porušení jak Ústavy ČR, tak i Listiny základních práv a svobod. Odhlédneme-li od našich nejvyšších zákonů, je to lidsky nepochopitelné a nepřijatelné. Záměr zakázat práci lidem bez očkování či testů považujeme za hrubý nátlak na občany, a to nátlak ve prospěch očkování a testování, tedy ve prospěch všech, kdo se tím živí,“ uvedl Bábek.

Podle odborů totiž již nyní koronavirus tak zásadním způsobem ovlivnil ekonomiku a nové nařízení by přineslo akorát další ránu pro zranitelné podniky. „Podnikatelské odbory samozřejmě odmítají zákaz práce pro lidi bez testů či očkování, stejně, jako odmítají jakákoli plošná restriktivní opatření,“ dodal Bábek. Negativně se tak proti návrhu staví i Asociace malých a středních podniků. Podle člena dozorčí rady Josefa Jaroše se jedná o  další zatěžování podnikatelů, kteří již více než rok bojují s následky pandemie i s nedostatkem pracovních sil.

K jednání se proto mají sejít zástupci zaměstnanců, zaměstnavatelů a také zástupci vlády. Tripartita byla svolána na základě schůze Rady hospodářské a sociální dohody přes videokonferenci. Největší zástupce podnikatelů v zemi Hospodářská komora v úterý uvedla, že zatím neobdržela žádné materiály, jak by návrh na prokázání bezinfekčnosti na pracovištích měl vypadat.

Od 1. listopadu už stát nebude platit preventivní testy na covid-19. Hradit je bude jen dětem a mladistvým do 18 let, osobám, které čekají na druhou dávku očkování, nebo těm, kteří se nemohou nechat očkovat ze zdravotních důvodů. Zkrátí se také doba platnosti testů; u PCR testů z dosavadních 7 dnů na 3 a u antigenních testů ze 3 dnů na 1.

Stíží se situace i restauratérům, kteří mají nově od 1. listopadu kontrolovat doklad o bezinfekčnosti hostů. Nebudou ovšem zodpovídat za správnost dokladu, to zůstane na zákazníkovi. Podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha nejde o nic nového. Bezinfekčnost musejí kontrolovat pořadatelé hromadných akcí nebo provozovatelé služeb, jako jsou kadeřnictví nebo veřejné bazény. Pokud by některý zákazník odmítl doklad předložit, může to podle Vojtěcha řešit hygiena nebo policie.

Majitelé restaurací a barů navíc dostali jeden nečekaný dárek. Vláda ve středu avizovala, že už nebude možné používat k prokázání bezinfekčnosti samotesty. V dokumentu, který nakonec vláda schválila, ale nic takového není. Samotesty stojí jen několik málo desítek korun, dají se udělat na místě během pár minut. Neočkovaní budou mít zřejmě smůlu. V Česku se začne přitvrzovat.

Zdroj: vlada.czecho24.cz.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Důrazné varování pro cestovatele. Těmto zemím se vyhněte

Důrazné varování pro cestovatele. Těmto zemím se vyhněte

Nejlepší města pro junketovou turistiku v Evropě

Nejistá budoucnost pro cestovatele. Chystá se výrazné...

Lyžaři musí změnit plány. Rakousko přestalo čekat na...

Pouliční výstavy, světelné inspirace a nádech svobody. Jak...

Evropa přitvrzuje. Od pondělí se připravte na velké...

Zavřít reklamu