Neočkovaní budou mít zřejmě smůlu. V Česku se začne přitvrzovat

Domácí 25. října 2021 | 11:44 — Ilona Cílková
Koronavirová epidemie je na vzestupu. Jen za neděli přibylo více než 1 800 nakažených a počet aktivních případů přesáhl 30 tisíc. Příští nejméně dva týdny bude počet nakažených výrazně stoupat. Není důvod k panice, na druhé straně ani k optimismu.
Vláda zvažuje úpravu zákonů tak, aby neočkovaní zaměstnanci nemohli na pracoviště / Depositphotos

V pondělí poprvé od voleb zasedl Ústřední krizový štáb. Hlavním tématem zasedání byla zhoršující se epidemická situace a plošné testování ve školách. Původní jednání mělo být až na začátku listopadu, kvůli stávající koronavirové situaci se ale členové v čele s ministrem vnitra Janem Hamáčkem sešli už nyní. „Situace se postupně zhoršuje,“ řekl na úvod tiskové konference po zasedání Ústředního krizového štábu Jan Hamáček a dodal, že v poměru k počtu nakažených a hospitalizovaných jsou zatím čísla příznivější než minulý rok. 

K plošnému testování by zatím dojít nemělo. „Kdyby se situace zhoršovala, tak dojde k rozšíření míst, kde je potřeba prokázat bezinfekčnost,“ sdělil Hamáček. Hlavní je podle něj očkování. „Je to jednodušší cesta než platit za testy,“ uvedl ministr vnitra. Vyzdvihl také masivní zájem o očkování po oznámení konce proplácení preventivních testů pojišťovnou. 

Zároveň zmínil, že vláda zvažuje úpravu zákonů tak, aby neočkovaní zaměstnanci nemohli na pracoviště. Podle Hamáčka by takový krok zvýšil zájem o vakcinaci. „Vakcín je dostatek, v dodávkách nehrozí komplikace,“ ujistil Hamáček. Na zasedání krizového štábu probírali také příjezdový formulář, ten bude zachován i po rozhodnutí soudu o zrušení povinnosti. Ministerstvo zdravotnictví ho ale musí lépe odůvodnit. 

Šíření covidu v Česku výrazně zrychluje. Jen za neděli přibylo více než 1 800 nakažených a počet aktivních případů přesáhl 30 tisíc. Přibývá také infikovaných pacientů, kteří musí být hospitalizováni. V neděli přibylo v Česku dalších 1 823 potvrzených případů koronaviru. Je to více než dvojnásobek ve srovnání s předchozí nedělí a nejvíc za druhý víkendový den od začátku dubna. Dál roste i počet hospitalizovaných včetně pacientů ve vážném stavu. Nemocniční péči na konci víkendu potřebovalo 885 lidí s nemocí covid-19, z toho těžký průběh má 131 z nich. Minulou neděli bylo v nemocnicích 526 nakažených a ve vážném stavu 91. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Další vlna je tady a očkovaní ztratí výhody. Musí se změnit strategie, shodují se odborníci.

Zdroj: mzcr.cz, vlada.cz.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Unylá reklama netáhne, zájem znuděných klientů lze získat jen neotřelou originalitou

Jak správně prát tenisky v pračce, aby se nezničily ani boty...

Nový trend vtrhl do českých měst, střešní včelaření je...

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Zavřít reklamu