Exploze epidemie, kterou nikdo nečekal. Česko i okolní země hlásí rekordní čísla

Domácí 23. října 2021 | 08:29 — Ilona Cílková
Za pátek bylo v Česku odhaleno 4224 nových případů nákazy koronavirem. Ve čtvrtek jich bylo 3648, v pátek minulého týdne 1781. Pokračuje tak prudký nárůst počtu případů. Experti přiznávají, že tak špatná čísla nečekali. Vypadá to doslova na explozi epidemii.
Epidemie nabírá na síle / Depositphotos

Zrychlování tempa šíření covidu a nejvyšší denní přírůstky nakažených za poslední měsíce. Tak vypadá aktuální koronavirová situace nejen v Česku, ale také v okolních zemích. Zatímco Německo, Rakousko a Slovensko zažívají nárůst epidemie už posledních několik týdnů, Česko a Polsko zaznamenalo prudký skok až v posledních dnech. Ve Varšavě tak hovoří dokonce o explozi epidemie.

Z okolních států je tempo šíření koronavirové infekce nejrychlejší na Slovensku. Tamní situace se začala zhoršovat už v polovině září a od té doby epidemie prudce sílí. Tento týden se počty nově odhalených případů nákazy dostávaly i přes 3000 za 24 hodin, pětimilionová země tak zaznamenává nejvyšší přírůstky od poloviny března. S pozitivním výsledkem přitom končí zhruba každý pátý PCR test. V některých regionech rapidně roste také počet hospitalizovaných. Počet pacientů s potvrzeným covidem nebo s podezřením na toto onemocnění se aktuálně drží nad hranicí tisíc osob, což je nejvíce od letošního května. 

Postupné zhoršování epidemické situace v posledních deseti dech zažívá také Německo. Spolková republika sleduje vývoj epidemie podle takzvané sedmidenní incidence, tedy počtu nakažených na 100 000 obyvatel za poslední týden. Tento údaj se přitom v pátek vyšplhal na 95,1 případu, poprvé od poloviny května tak překročil devadesátku. Ještě před týdnem přitom sedmidenní incidence činila 68,7. Německý Institut Roberta Kocha zároveň varuje, že během podzimu a následných zimních měsíců budou koronavirové statistiky dále narůstat.  

Podobně jako v Česku se počty nově odhalených případů covidu tento týden vyšplhaly nad 3500 nakažených za 24 hodin také v Rakousku, tak vysoké údaje přitom devítimilionová země zaznamenala naposledy v březnu. I tam je tedy epidemie koronaviru na vzestupu.

V Česku šíření covidu-19 zrychlilo za jediný týden více než dvojnásobně, roste počet hospitalizovaných i zemřelých. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch proto tento týden varoval před opětovným přetížením zdravotního systému. Reálně podle něj hrozí, že v následujících týdnech, pokud by se situace vyvíjela obdobným způsobem, lidé nevnímali riziko a nedodržovali opatření, opět dojde k zahlcení nemocnic.

Prudké zhoršení epidemické situace se tak neobešlo bez vyhlášení nových protikoronavirových opatření. Zahrnuje například povinné nošení respirátorů ve všech vnitřních prostorách včetně pracovišť, které začne platit v pondělí 25. října. Od listopadu pak bude muset personál restaurací kontrolovat u hostů doklad o bezinfekčnosti a změny se týkají i testování na covid, které bude zdarma jen pro lidi do 18 let, plně očkované a lidi se zahájeným očkováním nebo pro ty, kteří se nemohou očkovat. Česko zažívá koronavirové déjà vu. Úplně zbytečně nám hrozí další lockdown.

Zdroj: irozhlas.cz, uzis.cz.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

David Novotný povede detektivy v nové kriminálce. Některé zločiny se skutečně staly

Jak se zaručeně zbavit nepříjemného vrzání dřevěné...

Překvapte návštěvu tímto andělsky nadýchaným a vláčným...

Nastal ideální čas na rytí záhonů. Než se do toho...

Vypěstujte si doma vlastní česnek v PET láhvi. S trikem s...

Je nejvyšší čas zazimovat růže. Vyvarujte se stříhání a...

Vyžeňte natrvalo holuby z balkonu. Několik tipů, díky...

Zavřít reklamu