Jak bude vypadat slavnostní ceremoniál předávání státních vyznamenání. Babiš má jasno

Domácí 20. října 2021 | 12:16 — Ilona Cílková
Blíží se den 28. října, kdy si připomínáme vznik samostatného československého státu. Jde o datum, které je každoročně spjato s předáváním státních vyznamenání. Prezident Miloš Zeman je však stále hospitalizovaný v Ústřední vojenské nemocnici a v nejbližších týdnech se nedá očekávat zlepšení. Kolem ceremoniálu tak visí řada otazníků.
Andrej Babiš by nejraději letošní ceremoniál odložil / Depositphotos

Osud slavnostního ceremoniálu při předávání státních vyznamenání na Pražském hradě, který byl plánovaný na příští týden, je kvůli hospitalizaci prezidenta Miloše Zemana a jeho neschopnosti vykonávat úřad nejistý. Končící premiér Andrej Babiš (ANO) dnes uvedl, že by radši ceremoniál odložil, než aby vyznamenání předával hradní kancléř. Hrad zatím k plánům mlčí.

Způsob předání ocenění záleží na rozhodnutí prezidenta. Může například stanovit někoho, kdo za něj vyznamenání předá, může ceremonii odložit a vyznamenání mohou být také odeslána poštou. „Čekám v této věci na rozhodnutí pana prezidenta," řekl ČTK ředitel hradního protokolu Vladimír Kruliš. Babiš by měl dnes dostat od prezidentské kanceláře seznam oceněných, který kontrasignuje.

Prezident by měl 28. října předat vyznamenání a řády nejen za letošní, ale i za minulý covidový rok, kdy se ceremoniál na Pražském hradě nekonal. „O oslavách nemám žádné informace. Já určitě žádná vyznamenání předávat nebudu,“ sdělil Andrej Babiš pro CNN Prima NEWS. Je tedy otázka, kdo by tak měl učinit. „Pokud do té doby prezidentské kompetence nepřejdou na premiéra, bylo by asi nejlepší tento akt letos nekonat," myslí si i místopředseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. „Bylo by zcela nevhodné, aby řády předával Vratislav Mynář. On není viceprezident," dodal.

Pražský hrad tradičně do slavnostního ceremoniálu tají, koho se chystá prezident k 28. říjnu vyznamenat. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček dříve oznámil, že Zeman in memoriam udělí medaili Za hrdinství štábní praporčici Michaele Tiché, která zemřela na zahraniční misi na Sinaji po pádu vrtulníku. Oceněn bude i další tragicky zesnulý, nejvyšší státní vyznamenání Řád bílého lva Zeman slíbil in memoriam udělit tehdejšímu většinovému vlastníkovi investiční skupiny PPF Petru Kellnerovi.

Jako každý rok se na seznamu vyznamenaných objevují i kontroverzní jména. Jedním z vyznamenaných by měl letos být i vlivný zákulisní hráč českého sportu Miroslav Černošek. Informaci přinesl Radiožurnálu, kterému to potvrdily tři zdroje z Hradu a sportovního prostředí. Nehorázná manipulace s veřejností. Největší lži o zdraví českých prezidentů.

Zdroj: hrad.cz, irozhlas.cz

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Rozhodnutí o potratech rozhýbalo svět. Meghan Markle řekla, že je to pro ni hluboce osobní

Jak dosáhnout maximální úrody cuket? Zaměřte se na čtyři...

Pěstování petúnií: Správné místo výsadby, hnojení a...

Jak vyhnat mravence ze zahrady i ze skleníku. Skvěle fungují...

Vypěstujte si sladká, voňavá rajčata, plná chuti. Stačí...

Dopřejte si bohatou úrodu sladkých melounů. Potřebují...

Jak dosáhnout rekordní úrody a velikosti brambor? Stačí ve...

Zavřít reklamu