Plánovné kroky nové vlády poškodí českou ekonomiku, varuje Alena Schillerová

Domácí 17. října 2021 | 05:35 — Ilona Cílková
Státní rozpočet na příští rok předloží nové sněmovně ještě končící Babišova vláda před předáním moci. Vznikající kabinet ho chce významně seškrtat. Podle ODS je nutné i za cenu rozpočtového provizoria plánovaný schodek rozpočtu srazit. Schodek chce z 376,6 miliardy snížit na 250 miliard.
Podle ODS je nutné i za cenu rozpočtového provizoria plánovaný schodek rozpočtu srazit / Depositphotos

Dosavadní premiér Andrej Babiš oznámil, že nechce nic blokovat. Počítá s tím, že vládu předá novému kabinetu. „Tenhle pětiblok, antibabišovský pětiblok, zkrátka je pevný, a proto já s tím nemám problém a předáme to této nové koalici a my budeme v opozici,“ uvedl. 

Koalice Spolu a Pirátů se STAN chtějí jednat o vládě tak, aby mohly do 8. listopadu podepsat koaliční smlouvu. Ve stejný den by se měla poprvé v novém složení sejít Sněmovna, kde Babišova menšinová vláda ANO a ČSSD podá demisi, kterou přijímá prezident. „O personáliích jsme ale doposud nemluvili. Chceme o nich začít až najdeme programovou shodu," vysvětluje místopředseda nového poslaneckého klubu ODS Jan Skopeček a potvrzuje, že do nadcházejícího jednání o vládních postech občanští demokraté chystají vstoupit s požadavkem na pozici ministra financí. To, co mu nejvíc leží na srdci, je složitá situace kolem státního rozpočtu.

„Je zřejmé, že nebudeme-li mít vládní posty a aparát ministerstva financí, tak nejsme schopní rozpočet předělat od začátku do konce. Ale jsem přesvědčen, že i za cenu rozpočtového provizoria se nám plánovaný schodek rozpočtu musí podařit srazit. Protože není v příštím roce možné hospodařit s větším deficitem, než jsme měli v době nejhlubší covidové krize," uvedl pro Český rozhlas.

Nastupující strany plánují schodek z 376,6 miliardy snížit na 250 miliard. Kde začnou škrtat? Skončit by mohly plošné slevy na jízdné pro důchodce, děti a studenty ve výši 75 procent. Strany je chtějí buď zrušit, nebo výrazně seškrtat. Ušetřit by tak mohly několik miliard. „Já myslím, že tak, jak jsou nastaveny, jsou špatně," vysvětlil důvody první místopředseda ODS Zbyněk Stanjura s tím, že mnozí senioři slevy vůbec nevyužívají. Například proto, že ze zdravotních důvodů nemůžou cestovat. Podle místopředsedkyně poslaneckého klubu a místopředsedkyně STAN Věry Kovářové by se pak šestimiliardová částka dala využít tam, kde je to skutečně potřeba, a to na výstavbu základních a mateřských škol.

Už během listopadu a prosince chce pětikoalice seškrtat desítky miliard, hlavně na provozu státu a na neinvestičních dotacích. Nejambicióznější plán má ODS. „My jsme přesvědčeni, že ten schodek rozpočtu pro příští rok by se měl pohybovat někde kolem 250 miliard, a ne těch takřka 377," přiblížil Zbyněk Stanjura.

Podle místopředsedy hnutí STAN Petra Gazdíka jsme v situaci, kdy se zhoršuje covid, kdy státní rozpočet krvácí, kdy, pokud se nebude konat rychle, budeme patrně v rozpočtovém provizoriu. I proto je podle jeho slov nutné, aby se moc co nejrychleji předala.

Plánované škrty by ale podle končící vicepremiérky a ministryně financí Aleny Schillerové mohly českou ekonomiku poškodit. „Sto nebo 120 miliard je nereálné seškrtat, pokud samozřejmě byste nechtěli zaškrtit investice, to znamená zastavit výstavbu dálnic, a pokud nechcete snížit platy ve veřejném sektoru včetně učitelů,“ uvedla.

Poslanci začnou ve sněmovně projednávat návrh státního rozpočtu na rok 2022 ve druhé polovině listopadu. Hned poté ho chtějí strany rodící se pětikoalice vrátit vládě k přepracování. Pokud by nastoupil během listopadu nový kabinet, chtějí strany pětikoalice předložit seškrtaný rozpočet do sněmovny do poloviny prosince. S tím, že by poslanci stihli nejdůležitější zákon roku schválit do konce prosince, ale nepočítají. Nad Českem se stahují mračna. Nová vláda bude čelit vážným problémům i nečekaně silné opozici.

Zdroj: spolu21.cz, ods.cz, ct24.ceskatelevize.cz.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nalaďte se na Vánoce. Vychutnejte si magickou atmosféru nejkrásnějších trhů

Nalaďte se na Vánoce. Vychutnejte si magickou atmosféru...

Jak vybrat ideální turistickou obuv?

Vítejte v lyžařském ráji. Na dovolenou v tomto malebném...

Spravte si náladu. Víkend v pohádkové vesničce vás nadchne...

Podivné památky s neobjasněnou historií i nejasným účelem....

Nejkrásnější podívaná světa. Děje se každý den, přesto...

Zavřít reklamu