Šok pro Piráty. Při volbách zažili kroužkovací masakr

Domácí 10. října 2021 | 07:16 — Ilona Cílková
Velká radost, ale i velké zklamání. S výsledkem 15,5 procent jsou sice oba lídři koalice PirSTAN spokojení, jejich očekávání ale byla mnohem větší. Voliči vykroužkovali kandidáty Starostů, a tak Piráti budou mít ve Sněmovně svých lidí pouze pár.
Piráti si ještě v létě pomýšleli na premiérské křeslo pro svého předsedu Ivana Bartoše / Profimedia

Vypadá to na kroužkovací masakr. Starostové převálcovali Piráty, kterým nyní hrozí doslova sněmovní exodus. Podle předběžných výsledků to vypadá, že získají pouhé 4 mandáty.

„Demokratická opozice má ve Sněmovně většinu, doba chaosu snad bude brzy za námi. Už dnes večer začneme vyjednávat s druhou koalicí o možnosti sestavit vládu,“ řekl v souvislosti s výsledky voleb předseda Pirátů Ivan Bartoš. „Náš poslanecký klub citelně oslabil, což klademe za vinu hlavně dezinformační kampani, která proti nám byla vedená, a to i ze strany premiéra Andreje Babiše,“ uvedl k faktu, že Piráti získali ve Sněmovně jen pár poslaneckých křesel, zatímco většinu budou mít Starostové díky kroužkování. „Co se mé osobní odpovědnosti za výsledek ve volbách týče, v lednu se bude volit nové vedení strany. Ale diskutovat o tom budeme už dřív," odpověděl na dotaz, který se týkal jeho případné rezignace kvůli neuspokojivému výsledku voleb.

Vít Rakušan rovněž poděkoval všem, kdo šli k volbám, nejen těm, kdo dali hlas Pirátům a Starostům. „Pokusíme se naplnit vaší důvěru a vrátit České republice budoucnost. Poznamenala nás dezinformační kampaň, která nemá obdoby. Nekrademe a nelžeme, to byla, je a bude devíza naší spolupráce,“ nechal se slyšet s tím, že s Piráty jeho strana bude úzce spolupracovat i po volbách.

„Budeme spolu i dál, chceme participovat na projektu vládní změny. Už dnes nás se sejdeme s koalicí SPOLU,“ informoval. „Je tady zájem o exkluzivní spolupráci, chceme sestavit moderní vládu. Nebude to jednoduché, bude to plné kompromisů. Kdo jaký bude mít post, to se dneska ani neotevře,“ dodal Rakušan.

Piráti si ještě v létě pomýšleli na premiérské křeslo pro svého předsedu Ivana Bartoše. Volební výsledky jim ovšem přisuzují zcela jinou roli. Situace je o to překvapivější, protože na kandidátkách měli Piráti vyhrazené dvě třetiny míst a zaplatili většinu nákladů na volební kampaň. Zároveň si Pirátská strana v koaliční smlouvě vynutila, že kandidáti nesměli během kampaně vyzývat voliče ke kroužkování. Komplikace kvůli zdraví prezidenta. Kdo by mohl hrát klíčovou roli v povolebních vyjednávání.

Zdroj: ct24.ceskatelevize.cz.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Hvězda filmu Láska nebeská Keira Knightley chytla covid. Herečka má těžší průběh nemoci a prý se cítí jako odpad

Jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý přes...

Nejčastější chyby při krmení psa, které alespoň jednou v...

Psi občas vyvádějí pro lidi nepochopitelné věci....

Jak uskladnit zelí, aby vám vydrželo až do jara a zůstalo...

Tipy, díky kterým vyčistíte dveře sprchového koutu tak, že...

Jak se zaručeně zbavit nepříjemného vrzání dřevěné...

Zavřít reklamu