Zapomeňte na levné cestování. Benzín zdraží až na dvojnásobek dnešních cen

Domácí 10. září 2021 | 08:05 — Ilona Cílková
Ceny pohonných hmot neustále rostou. Ve srovnání s minulým rokem je benzín dražší až o šest korun a nafta o více než čtyři koruny. Podle ekonomů můžeme čekat, že po volbách se ceny opět výrazně zvýší.
Další 3 fotografie v galerii
Ceny pohonných hmot začnou prudce šplhat vzhůru / Depositphotos

Až o 70 centů, tedy přibližně o 18 korun, by mohl už za pár měsíců zdražit každý litr benzinu a nafty prodaný na německých čerpacích stanicích. Důvodem je pomalé plnění vládních cílů v oblasti emisí oxidu uhličitého.  Německá média v čele s magazínem Focus a deníkem Handelsblattse dostala k zatím internímu materiálu německé vlády „Projektionsbericht“, který konstatuje, že Německo výrazně zaostává za vlastními klimatickými cíli i Pařížskou dohodou o klimatu. Projektionsbericht zveřejňuje německá vláda každé dva roky. Mimo jiné informuje i o plnění klimatických cílů a navrhovaných opatřeních v této oblasti.

Riziko zdražení stoupá i v České republice. Pokud by v německých volbách zvítězila strana zelených, budou se rychle zvyšovat ceny i u nás.  „Německo bude zemí s nejdražším benzínem v celé Evropě. Při současných cenách může v přepočtu stát i 75 korun za litr, to je velká darda i na Němce. A mělo by to neblahý vliv i na českou ekonomiku, která je s německou úzce provázána," upozorňuje ekonom Lukáš Kovanda.

Také Česká republika se zavázala k dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050 a pokud chce tento slib naplnit, bude muset zvyšovat daně. „Myslím, že hned po našich volbách, zvlášť, pokud uspějí Piráti a Starostové, se můžeme dočkat zvyšování spotřební daně z minerálních olejů. Bude se to vysvětlovat ekologií i potřebou zalátat díry v době pandemie," myslí si Kovanda.

Podle ekonoma tak na letošní léto budeme vzpomínat jako na dobu, kdy se levně cestovalo. „V budoucnosti si chudší a nižší vrstvy nebudou moci dovolit individuální cestování," komentuje situaci ekonom.

Tlak na přechod na elektromobilitu sílí. Trend v EU je jednoznačný a půjde-li to tímto způsobem dál, je možné, že některá opatření se zavedou i v ČR. Města by v budoucnu mohla zakazovat vjezd automobilům se spalovacími motory právě na úkor elektromobilů, ty by naopak měly vjezd umožněn. Chystá se enormní zdražení benzínu.

Zdroj: handelsblatt.com, lukaskovanda.cz.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čínská sonda objevila vodu na Měsíci. Navíc přímo na místě přistání

Švédský sypaný tvarohový koláč. Tento dokonale vláčný...

Skvělý trik Zdeňka Pohlreicha, jak udělat palačinky...

Recept na krupicovou kaši podle Přemka Forejta, po které se...

Neodkládejte přípravu vaší zahrady na jaro. Správná...

Interiér ve venkovském duchu vypadá dobře, je nadčasový a...

Jak snadno navrátit chuť i křupavost gumovým rohlíkům

Zavřít reklamu