Stavební materiál prudce zdražuje. Lidem hrozí, že nedokončí stavbu

Domácí 21. července 2021 | 09:57 — Ilona Cílková
Lidé v Česku si berou na hypotéce stále více a více peněz. Růst objemu průměrné hypotéky je v posledních měsících dramatický i kvůli nebývalému růstu cen stavebních materiálů. Leckomu ale hypotéka nemusí stačit, což může v krajním případě znamenat, že stavbu ani nedokončí.
Další 3 fotografie v galerii
Hypotéka nemusí stačit kvůli prudkému zdražení cen materiálů / Depositphotos

Letos v červnu za výše průměrné hypotéky činila 3 161 080 korun.  To je o více než milion korun více, než kolik činila výše průměrné hypotéky ještě v červnu 2018. Zatímco tedy mezi červnem 2018 a červnem 2021 se průměrná výše hypotéky zvýšila o zhruba milion korun za celé období od ledna 2006 právě to června 2018 to bylo jen o 700 tisíc korun. Za poslední tři roky tak průměrná výše hypotéky vzrostla o skoro třetinu více než předtím v období přesahujícím dvanáct let.

I přes rekordní tempo růstu výše průměrné hypotéky se stále více lidí dostává do problémů kvůli prudkému zdražení cen stavebních materiálů. Hypotéku do totiž tuto lidé ve většině případů brali ještě před nárůstem cen materiálů. „Hypotéka jim tak nyní nemusí stačit, což může v krajním případě znamenat, že stavbu ani nedokončí. Například rozpočet pro realizaci dřevostavby je nyní o zhruba 50 procent vyšší než ještě loni," upozorňuje na situaci ve stavebnictví hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda. Podle něj by si lidé měli brát hypotéku s rezervou, třeba patnáctiprocentní, pro případ dalšího zdražení materiálů, i když pak třeba ani celý úvěr neupotřebí. Řešením může být také větší vlastní finanční rezerva.

Obecně lze říci, že nejlepší doba pro pořízení hypotéky již minula. Stále však není pozdě pro to, pořídit si hypotéku za stále ještě docela příznivých podmínek, neboť úroky půjdou dále nahoru.

Podstatou zdražování hypoték je obava z výraznější inflace. Přehřívající se ekonomiku Česká národní banka ochlazuje zvyšováním základní úrokové sazby. Tento růst úroků je projevem situace, v níž musí s úroky právě na hypotékách nahoru také jednotlivé obchodní banky, kterým totiž zdražují zdroje, jimiž poskytované hypotéky kryjí. V červnu ČNB zvýšila svoji základní sazbu, poprvé od propuknutí pandemie. Nahoru své hypoteční úroky poslaly také největší obchodní banky v zemi: ČSOB, Česká spořitelna i Komerční banka. Úroky přitom dále porostou.

„Češi se teď musí připravit na trvalejší zdražování hypoték, které může trvat i léta. Zejména, pokud se v nadcházející době projeví inflace opravdu citelně, půjdou poměrně rychle a trvaleji nahoru také úrokové sazby, včetně těch hypotečních," předpovídá Kovanda.

Tuzemské banky se letos v prvním pololetí ocitly pod dosud nikdy nezaznamenaným náporem Čechů dychtících po hypotéce. Těžily i z toho, že Češi se „cítí bohatší“ díky zrušení superhrubé mzdy a kvůli nemožnosti realizovat své výdaje v době pandemie jinde. Překvapivý průzkum. Na co Češi nejvíce spoléhají, když jim začne téct do bot.

Zdroj: fxetreet.cz.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit...

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co...

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají...

Cestovatelský semafor se mění. Návrat z oblíbených...

Změna na cestovatelském semaforu. Netýká se i vaší...

Buďte v obraze. Další změna podmínek cestování platná od...

Zavřít reklamu