V Česku vzniká nebezpečné hnutí, varuje biochemik

Domácí 16. července 2021 | 09:26 — Ilona Cílková
Počet nových případů v Česku opět roste a odborníci varují před další vlnou. A to v době, kdy je dostatek vakcín a očkování je dostupné každému zájemci. Vakcíny fungují a jejich vedlejší účinky jsou naprosto minimální. Pokud se ale šiřitelé nesmyslů o škodlivosti a nebezpečnosti očkování prosadí u velké části našich spoluobčanů, začnou na podzim umírat lidé, varuje biochemik Jan Konvalinka.
Další 3 fotografie v galerii
Vakcíny fungují a jejich vedlejší účinky jsou naprosto minimální, říká Jan Konvalinka / Depositphotos

Takzvaná delta varianta koronaviru už podle dat Státního zdravotního ústavu zřejmě začala v Česku dominovat. Nemocnice se kvůli tomu začnou znovu plnit, neboť přibližně 600 tisíc lidí z ohrožených skupin ještě není naočkovaných, upozornil biochemik Jan Konvalinka pro SeznamZprávy. Čísla zkresluje skutečnost, že se nyní covid-19 šíří hlavně mezi mladými lidmi, kteří nemoc snáší lépe. Problémy se ale očekávají v následujících měsících, a to i proto, že v Česku chybí přehled o nových mutacích a variantách těchto mutací.

Podle Konvalinky je kriticky důležité, abychom naočkovali zejména ohroženou část populace, a potom z toho bude respirační choroba, která už nebude plnit nemocnice a nutit nás do lockdownu. Vedle očkování i nadále doporučuje nošení roušek, zejména v prostředcích městské hromadné dopravy a v uzavřených prostorách. Hlavně tam, kde se potkávají lidé, kteří se jinak nesetkají. „Na pracovišti je to paradoxně méně důležité než v nákupním centru či samoobsluze," vysvětluje v rozhovoru pro Český rozhlas.

Pokud se tohle všechno podaří, nemusíme podzimní vlnu ani zaznamenat, protože nemocnice nebudou plné. „Pokud se šiřitelé nesmyslů o škodlivosti a nebezpečnosti očkování prosadí u velké části našich spoluobčanů, začnou na podzim umírat lidé, a to úplně zbytečně, protože na rozdíl od loňského roku máme nástroj, jak je ochránit," zdůrazňuje.

V Česku máme hnutí odpíračů očkování a vědy, které je podle biochemika potenciálně nebezpečné. A nejedná se jen o covid, ale o hlubokou nedůvěru. Během pandemie se totiž ukázalo, že míra důvěry v politický systém, elity i jeden ve druhého velmi dobře koreluje s tím, jak se země vyrovnaly s nákazou. Severské a západní země obecně mnohem lépe než jih a východ Evropy.

„Jsou věci, které jsou vyvrácené a je velmi nezodpovědné je šířit. Vakcíny fungují. Dostaly je 3,5 miliardy lidí a fungují tak dobře, jak jsme si před rokem ani netroufali doufat. Mají naprosto výjimečně velmi malé vedlejší účinky, frekvence je 1:100 000 nebo 1:1 000 000," vysvětluje v rozhovoru Konvalinka. „Teď už prostě není pochyb a nelze to popřít, že vakcíny fungují a jejich vedlejší účinky jsou naprosto minimální," uzavírá Konvalinka. Kdo se proti covidu nenaočkuje, bude platit.

Zdroj: irozhlas.cz.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte čarokrásné pláže Evropy, na kterých si fotografové podávají ruce

Poznejte čarokrásné pláže Evropy, na kterých si...

Covid se opět raketově šíří. Kde je situace nejhorší a...

Chorvatská kuchyně: poznejte místní speciality

Černá můra cestovatelů se vrací. Rozběhlá turistická...

Cigareta za tisíce a další nástrahy, kterým letos Češi...

Za co vás čeká v zahraničí tučná pokuta? Pozor na...

Zavřít reklamu