Covidem se můžete nakazit i přes očkování, varují vědci

Domácí 11. července 2021 | 14:19 — Ilona Cílková
Jak účinně chrání současné protikovidové vakcíny před nakažlivější mutací delta? Takovou otázku si v současné době kladou vědci z celého světa. Výsledky jsou zatím nejednoznačné, ale na jedné věci se experti shodují. Přední vakcíny podle studií poskytují silnou ochranu před vážným průběhem onemocnění.
Další 3 fotografie v galerii
Jak účinně chrání současné protikovidové vakcíny před nakažlivější mutací delta, která byla poprvé odhalena v Indii? / Depositphotos

Viroložka a členka Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Ruth Tachezy varuje před agresivnější variantou delta, která se začala šířit i v České republice. První dávka vakcíny před ní chrání jen z 33 procent, proto se může šířit mezi mladšími a rodinami s dětmi. Podle Tachecí se koronavirem mohou nakazit i lidé, kteří už jsou očkovaní. Vakcína je ale chrání před těžkým průběhem nemoci. Navíc je u nich menší riziko, že nakazí někoho dalšího, třeba rodinu či přátele.

Pokud má za sebou člověk očkování, ať už první, nebo druhou dávkou, neznamená to, že by nemohl onemocnět covidem-19? „Samozřejmě se může nakazit. Může mít i mírný průběh onemocnění. Po dvou dávkách lidé nemívají těžší průběh, nicméně je to individuální. Záleží také na věku a odstupu od vakcinace, uvedla Tachezy pro Český rozhlas. Podle viroložky se nedá vyloučit ani závažný průběh onemocnění, protože vakcíny nemají 100procentní účinnost. „Každý jsme individuální. V populaci je také určité procento lidí, kteří na vakcinaci neodpovědí. Tito lidé jsou v nebezpečí vážného průběhu onemocnění. Dále jsou to lidé s určitým typem biologické léčby, hlavně lidé s hematologicko-onkologickými onemocněními. Ti také nemusejí být zcela chráněni," uvedla Tachezy.

Mutace delta je ve srovnání s předchozími variantami koronaviru SARS-CoV-2 výrazně infekčnější. Laboratorní údaje naznačily, že imunitní systém očkovaných lidí produkuje méně protilátek schopných účinně neutralizovat tuto verzi, a právě protilátky hrají velkou roli v tom, aby k infekci vůbec nedošlo.

Analýza dat, které pravidelně aktualizuje a zveřejňuje britská agentura ministerstva zdravotnictví a sociální péče Public Health England, naznačila, že dvě dávky vakcín Pfizer/BioNTech nebo Oxford/AstraZeneca poskytují podobnou ochranu proti symptomatickému onemocnění v případě mutace delta, jako proti dřívějším kmenům - tj. přibližně 88 % v případě vakcíny Pfizer.

O víkendu zveřejnili vědci z Canadian Immunization Research Network vlastní předběžný výzkum zabývající se možným vlivem mutace delta na účinnost vakcíny. Na základě údajů od téměř půl milionu Kanaďanů zjistili, že dokončené očkování vakcínou Pfizer bylo při prevenci symptomatické infekce účinné z 88 %.

Je důležité mít na paměti, že všechny vakcíny byly původně testovány v klinických studiích na schopnost zabránit onemocnění koronavirem, nikoliv na infekce jako takové. Brzy po jejich uvolnění pro veřejnost se začaly objevovat údaje, že mRNA vakcíny, vyrobené společnostmi Pfizer a Moderna, jsou rovněž velice účinné v prevenci infekce, což následně snižuje riziko přenosu.

Pokud by se nyní ukázalo, že mutace delta způsobuje bezpříznakové infekce, bylo by to zklamání, ale neznamenalo by to, že by vakcíny selhaly. Celkové údaje zatím naznačují, že tyto vakcíny (včetně jednodávkové Johnson & Johnson) zůstávají v prevenci nejhorších účinků delty zhruba stejně účinné jako proti předchozím kmenům. I po roce si stojí za svým názorem. Mikrobioložka o třaskavém tématu současných dnů.

Zdroj: vtmzive.cz, irozhlas.cz.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Spor mezi Joan Collins a Donaldem Trumpem. Po tvrzení, že nechtěl být jejím milencem, herečka vrací úder

Pravidla správné sklizně a uchování mrkve. Jak zajistit, aby...

Zazimování levandule. Na co si dát velký pozor a jak bylinu...

Stále rostou křemenáče, kozáci a hřiby. Mykolog prozradil,...

Postarejte se nyní o muchovník neboli indiánskou borůvku....

Záchrana usychajícího vřesu. Co udělat, aby začal znovu...

Vyrobte si vlastní výzdobu na dušičky. Není na tom nic...

Zavřít reklamu