Souboj chřipky a koronaviru. Experti mají jasno, co nás čeká na podzim

Domácí 15. června 2021 | 06:51 — Ilona Cílková
Česko se sice pomalu začíná vracet do běžného režimu, odborníci ale varují, že horší epidemie nás může čekat na podzim a v zimě, kdy druhá vlna nového koronaviru zřejmě udeří v sezoně viróz, angín a chřipek.
Další 3 fotografie v galerii
Virus SARS-CoV-2 z lidské populace už nikdy nezmizí / Depositphotos

Počty nově zjištěných případů se pohybují ve stovkách a protikoronavirová opatření se rozvolňují. Situace připomíná loňský rok, kdy ale na podzim přišla druhá vlna epidemie s tisíci mrtvých a více než deseti tisíci nových případů denně. Vzroste na podzim opět počet nových případů, nebo zabere očkování?

Podle hlavního epidemiologa pražského IKEM a šéfa Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Petra Smejkala se epidemická situace na podzim se bude odvíjet od proočkovanosti populace a uhlídání importu nakažlivých variant viru do Česka po prázdninách. Exministr Roman Prymula očekává pouze mírné navýšení počtu nemocných. „Bude dáno návraty z dovolených a tím, že rozvolnění teď bylo poměrně masivní, ale neměla by to být nějaká dramatická velká vlna," uvedl Prymula pro Český rozhlas.

Koronavirus je srovnáván s virem chřipky. Virologicky sice patří do jiné kategorie, ale u většiny nakažených se projevuje obdobně jako chřipka. Jak virem chřipky, tak novým typem koronaviru se lze nakazit i kontaktem s kontaminovanými předměty, na jejichž povrchu dokážou virové částice přežít i několik dní. Platí také, že nakažení mohou být infekční i v době, kdy sami nepociťují žádné příznaky, v případě onemocnění covid-19 je ale inkubační lhůta delší. Protože další vývoj situace kolem nemoci covid-19 je stále nejasný, je potřeba držet kapacity zdravotnických zařízení připravené pro pacienty nakažené jejím virem. Dostatečná proočkovanost proti chřipce je nepochybně jedním z účinných způsobů, jak tohoto cíle dosáhnout.

„Očkování proti chřipce vede ve všech věkových skupinách k výraznému snížení počtu onemocnění, hospitalizací, komplikací i úmrtí především u rizikových skupin. V současnosti jde tedy o nejlepší a nejúčinnější prostředek v prevenci přenosu a výskytu chřipky a jejích častých komplikací," myslí si epidemiolog Jan Kynčl, vedoucí oddělení epidemiologie infekčních nemocí Státního zdravotního ústavu.

Vědci nyní bojují, aby co nejdříve získali vakcínu, která pomůže vyřešit globální problém s pandemií nemoci covid-19. Věří, že očkování ochrání lidský organismus před nákazou a fatálními následky a zároveň zamezí dalšímu šíření nového koronaviru. Tak jako se tomu podařilo u řady jiných nemocí. Experti se totiž shodují, že virus SARS-CoV-2 z lidské populace už nikdy nezmizí a stane se pátým volně cirkulujícím lidským koronavirem. Nový virus se tak přidá ke čtyřem koronavirům, které jsou v současné době zodpovědné za přibližně 15 procent běžných nachlazení. Následky covidu jsou horší, než se čekalo, varují lékaři.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Rybník na Plzeňsku osídlila vzácná masožravá rostlina. Lidi však od koupání neodradila

Dopřejte balkonovým rostlinám během léta tuto péči a...

Přidejte k okurkám zálivku z této běžné potraviny a plodit...

Vyrobte si levný domácí postřik na mšice bez chemie. Už...

Tipy na snadné odstranění etiket ze sklenic

Jak správně sklízet rybíz, aby dlouho vydržel a přitom jste...

Technoratan na zahradu není špatnou volbou. Vydrží vám déle...

Zavřít reklamu