Následky covidu jsou horší, než se čekalo, varují lékaři

Domácí 09. června 2021 | 10:09 — Ilona Cílková
Čeští lékaři v době ustupující epidemie covidu-19 zaznamenali u pacientů více zdravotních problémů, než předpokládali. Lékaři si také všimli, že některým již vyléčeným pacientům se po mnoha letech rakovina vrátila.
Další 3 fotografie v galerii
Podle průzkumů pro řadu pacientů nemoc nekončí negativním testem / Depositphotos

Po více než roce pandemie i mezinárodní studie dokazují, že pro řadu pacientů nemoc nekončí negativním testem. Bohužel je tomu naopak. Alespoň měsíc po nákaze pociťuje symptomy asi čtvrtina lidí. Asi jeden z deseti se stále cítí špatně i po dvanácti týdnech. A jak čas ubíhá, ukazuje se, že část pacientů trpí i mnohem déle.

Long covid neboli "dlouhý covid" znamená, že člověk trpí příznaky nemoci covid-19 několik týdnů až měsíců. Jde například o silnou únavu, bolesti hlavy a svalů a další symptomy, které člověka, jenž nemoc prodělal, ovlivňují v dalším dennodenním fungování. Nejčastěji lidé trpí nadměrnou únavou, následuje přetrvávající kašel a bolest hlavy. Méně často lidé dlouhodobě ztratí chuť a čich.

Lékaři upozorňují i na fakt, že některým již vyléčeným pacientům se po mnoha letech rakovina vrátila. Imunitní systém se soustředil na infekci covidu-19 a nezabránil tomu, aby se nádor znovu nerozbujel. „Jde například o případy žen, které se cítily po léčbě rakoviny prsu zcela zdravé, my tomu říkáme v remisi, i deset až osmnáct let. A když přišly po prodělání covidu, už měly metastázy," řekla Právu profesorka Petra Tesařová z onkologické kliniky Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. Ona sama mezi tím vidí nezpochybnitelnou a přímou souvislost. „Vidíme mnoho takových případů v našich ambulancích. Jen já jsem od začátku roku léčila pět takových pacientek,” uvedla Tesařová. „Není to nic zas až tak neobvyklého. Pozorovali jsme takový efekt i například u vyléčeného pacienta po prodělání těžší chřipky. Imunita za normálního stavu drží zbytky nádoru na uzdě," domnívá se  onkoložka.

Lékaři ze 4. interní kliniky Všeobecné fakultní nemocnice (VFN) a 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze zaznamenali letos v dubnu a květnu dvakrát víc hospitalizací pro komplikace žlučových kamenů a o polovinu více endoskopických zákroků pro uvolnění žlučových kaménků než v předchozím roce. Příčinu vidí v odkládání preventivních prohlídek. „V případě, že se plánovaná operace, nebo dokonce prvotní vyšetření odkládá, mohou se objevit závažné komplikace, ke kterým patří zánět žlučníku, ucpání žlučových cest, podráždění slinivky," uvedl přednosta kliniky Radan Brůha.

Pandemie měla podle odborníků dopady na mnoho oblastí lidského zdraví, kromě zažívacího traktu také na nemoci srdce a cév nebo psychické zdraví. V dalších oblastech, třeba neurologických či plicních, se projevují dlouhodobé následky nákazy covidem-19.

Podle průzkumů čtvrtina lidí omezila pohyb. K nápravě škod, které si lidé na svých tělech v době epidemie napáchali, lékaři doporučují navýšení pohybové aktivity a racionální stravu. Kolektivní imunity proti koronaviru nemusíme nikdy dosáhnou, říká vědec.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit daleko

Hledáte nejkrásnější místo na planetě? Nemusíte jezdit...

Podmínky cestování se od pondělí opět mění. Víte, co...

Žhavý tip na zářijovou dovolenou. Klid, pohoda a vynikají...

Cestovatelský semafor se mění. Návrat z oblíbených...

Změna na cestovatelském semaforu. Netýká se i vaší...

Buďte v obraze. Další změna podmínek cestování platná od...

Zavřít reklamu