Hlasování o nedůvěře posílilo Andreje Babiše. Opozice promarnila další šanci

Domácí 04. června 2021 | 08:42 — Ilona Cílková
Vláda premiéra Andreje Babiše už potřetí ustála hlasování o nedůvěře. Pomohli jí komunisté, kteří nebyli v jednacím sále Sněmovny. Pro vyslovení nedůvěry bylo potřeba minimálně 101 hlasů. Ty opozice neměla.
Další 3 fotografie v galerii
Kabinet Andreje Babiše hlasování o nedůvěře ustál / Depositphotos

Andrej Babiš pojal hlasování o nedůvěře jako referendum. Tradiční strany obvinil z korupce. Hájil výsledky práce své vlády a zaútočil i na své hlavní soupeře ve volbách. „Chcete svrhnout vládu, která konečně prosadila důstojné důchody. Valorizovali jsme důchody o tisícovku každý rok, vy o tisícovku za čtyři roky. Chcete svrhnout vládu, která zvedla platy," řekl Babiš a pokračoval: „Kde jsou ty miliardy, které jste rozkradli? Pojďte se na to Čapí hnízdo podívat. Čapí hnízdo byla kauza na objednávku a můžou řvát všichni. Je třeba zlikvidovat Babiše, protože přišel a nekradl, dělá zdarma, všechny peníze posílá samoživitelkám," uvedl ve Sněmovně.

Do Pirátů se premiér pustil kvůli sdílení aut a bytů. „V Česku nechceme žádný multikulturní ekofanatický Pirátostát. Nechceme sdílet naše auta, naše byty, naši zemi. Nechceme, aby naši zemi řídil Evropský parlament, zelení fanatici, se kterými by se Piráti spojili. Jsem svrchovaný premiér, nepodléhám nikomu, jenom občanům, kteří mi dali důvěru. A nikdo ze zahraničí nám do toho tady kecat nebude," řekl premiér.

Podle politologa Jana Kubáčka si opozice vykopala jámu a promarnila den. Mnoho váhavých vodičů navíc otravila. Opozice se hájí, že hlasování o nedůvěře mělo smysl, i když jej vláda ustála. „Kabinet selhal v mnoha věcech, prakticky ve všem," odůvodnil vyvolání schůze předseda ODS Petr Fiala. Na twitteru pak uvedl, že šlo o důležitý test toho, zda vláda stále zastupuje voličů z roku 2017. Hlasování měl podle něj vyvolat Babiš ve chvíli, kdy komunisté ohlásili, že přestali kabinet tolerovat.

„Nedůvěra vládě dnes vyslovena nebyla, a to proto, že komunisté před hlasováním opustili sál. Fakticky tak vládu Andreje Babiše podpořili. Nejsem ze schizofrenního a zbabělého chování komunistů překvapený. A jsem stále přesvědčen o tom, že vyvolat dnešní hlasování bylo důležité - bylo dokonce naprosto nezbytné, protože Česká republika je parlamentní demokracií a měla by dodržovat její základní principy a zásady," poznamenal.

Podle šéfa STAN Víta Rakušana se při debatě ukázalo, kdo jaké názory skutečně má. „Je to jednoduché. Komunisté nikdy žádnou opozicí nebyli a naopak zůstávají i nadále oddanými spojenci Andreje Babiše," napsal poslanec ODS Jan Skopeček na sítích. „Dneska to mělo symbolický význam. Ukázalo se, že tuhle vládu drží u moci komunisti. Šanci něco změnit budeme mít v říjnu," souhlasí Vít Rakušan. Fiala by byl lepší premiér než Bartoš, ale mám obavy, že lidé nepůjdou k volbám, říká expremiér.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké komplikace

Cestovatelská mapa se opět mění. Připravte se na velké...

Chorvatsko přitvrzuje. Informace, které by vám před cestou do...

Kanárské ostrovy se těší mimořádné oblibě. Navštivte...

Na co se připravit při cestování autem. Pozor, ať si svojí...

I v Čechách si užijete úžasné a navíc zdraví prospěšné...

Kvůli mutacím přibyly další červené země. A na co se...

Zavřít reklamu