Babiš ve volbách může uspět. Česku chybí konzervativní pravice, shodují se experti

Domácí 26. května 2021 | 09:12 — Ilona Cílková
To, co česká politická scéna potřebuje, není umělé slepování nesourodých politických stran, jejichž jediným pojítkem je nesouhlas s premiérem Andrejem Babišem. V Česku chybí konzervativní pravicová strana.
Další 3 fotografie v galerii
Vláda s účastí Andreje Babiše není vyloučená, míní experti / Depositphotos

Koalice Spolu se posouvá stále více do středu a navíc jim to spolu nefunguje. Průzkumy jí dávají zatím zhruba 17 a 18 procent hlasů. Pokud by platil starý volební zákon, který trojčlenné koalici stanovil pro vstup do sněmovny hranici patnáct procent, už bychom slyšeli bití na poplach, protože by vážně hrozilo, že hlasy pro ODS, TOP 09 a KDU spadnou pod stůl.

Volby se ale nezadržitelně blíží a konzervativní volič v České republice nemá koho volit.„Nedivil bych se, kdyby Andrej Babiš ještě vyhrál. Volby nedopadnou tak, jak to vypadá pět měsíců před nimi. Je to úplně otevřené. O budoucí vládě budou rozhodovat i jiné věci. Kdo se do Sněmovny dostane a nedostane, jestli sociální demokraté, komunisté nebo Šlachta. A i kolik hlasů získá Okamura, podle mě jich bude hodně," komentoval předvolební nálady pro CNN Prima NEWS komentátor Seznam Zprávy Jindřich Šídlo.

„Relativně hodně může získat Šlachta. Myslím, že je strašlivě nebezpečné, že koalice Spolu šla více do středu a pravice je více otevřená pro SPD Tomia Okamury. Těžko lze považovat ODS nebo Spolu za konzervativní nebo pravicové," reagoval na slova kolegy novinář Dalibor Balšínek.

Podle Balšínka jsou také zajímavé návštěvy šéfa Pirátů Ivana Bartoše u prezidenta Miloše Zemana. „Jde o vysloveně nekonfliktní vztah. Co jsme slyšeli z Hradu, tak Miloš Zeman Bartoše respektuje," řekl šéfredaktor Týdeníku Echo. Podle něj dělá Bartoš pragmatickou věc. S prezidentem musí mluvit. Prezident je nakonec vždycky slabší než většina ve Sněmovně.

„Dominance Miloše Zemana je dána slabostí premiéra a slabostí koalice ve Sněmovně. Potenciální koalice Spolu a Pirátů je možná největší historický kompromis české politiky. Jsou soupeři a možná dvě budoucí hlavní síly české politiky napravo a víc vlevo," uvedl Šídlo. „Buď to bude tahle široká a trochu nestabilní koalice velkého kompromisu, nebo vznikne vláda s nějakou účastí Andreje Babiše," myslí si Šídlo. Vím, kdo chce zlikvidovat ČSSD, tvrdí expremiér a nevylučuje návrat do vysoké politiky.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Amatérský potápěč našel na mořském dně prastarý artefakt. Patřil rytíři z dob křižáků

Stačí třicet kaštanů a připravíte mast, která uleví...

Šípky dokáží výrazně pomoci s imunitou. Nálož zdraví z...

Pro koho je kočka ideálním společníkem a kdo by se jí měl...

Pařezy můžete odstranit jinak než tvrdou prací. Pomůže...

Aku nářadí a stroje v chladu trpí. Připravte je na zimu pro...

Stihnout zazimovat jahodníky musíte ještě před mrazy. Jinak...

Zavřít reklamu