Nebezpečné rozhodnutí vlády. Koledujeme si o velký podzimní malér

Domácí 21. května 2021 | 08:25 — Ilona Cílková
Ministerstvo zdravotnictví odstoupilo od plánu na masivní prověřování mutací koronaviru. Peníze na sekvenování dostanou jen příspěvkové organizace a vystačí na polovinu z osmi tisíc původně plánovaných vzorků za měsíc. To je podle biochemika Jana Konvalinky chyba, která může stát na začátku další vlny pandemie.
Další 3 fotografie v galerii
Vláda poskytne prostředky na zhruba poloviční kapacitu sekvenace vzorků / Depositphotos

Přes všechny řeči o důležitosti sekvenování co největšího počtu odebraných vzorků poskytne vláda prostředky na zhruba poloviční kapacitu, než je odborníky doporučovaných osm tisíc vzorků měsíčně. Sekvenování pouhých čtyř tisíc vzorků měsíčně považuje Jan Konvalinka za nebezpečné. Podle něj existují v boji s pandemií dvě rizika. „První je málo proočkovaných seniorů. A druhé, možná důležitější je, že se mohou objevit mutace, které celý krásný příběh s rozvolňováním a otevíráním restaurací a životem jako dříve úplně zvrátí. My musíme vědět, jak na tom jsme," uvedl biochemik v Českém rozhlase.

Jak se dívá na zrušení poradní Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES)? Tento krok považuje považuje Konvalinka za velkou chybu. „Byl jsem nervózní z toho, jak ji ministerstvo velmi rychle a až nezdvořilým způsobem zrušilo. Myslím, že bychom měli těm lidem především poděkovat, protože se zadarmo ve svém volném čase obětavě pustili do práce, přičemž předem museli vědět, že je za to nikdo nepochválí. Že si všechny úspěchy přisvojí vláda a všechny neúspěchy anebo nepříjemná opatření jim budou dávat za vinu. Což se přesně dělo," konstatuje.

Podle něj existují dva hlavní důvody, proč bylo zrušení skupiny nešťastné. Tím hlavním podle něj je, že MeSES byl multidisciplinární. Lidem z MeSES bychom měli poděkovat, protože se obětavě pustili do práce a předem museli vědět, že je nikdo nepochválí.

„To je strašně důležitá věc. Jeden z důvodů selhání protiepidemického boje u nás je ten, že jsme epidemii pořád řešili rezortně, že je to problém lékařský, zdravotních pojišťoven, ministerstva zdravotnictví. A to je úplně špatně. Ukazuje se, že epidemie je také problém sociální, ekonomický, psychologický, ale také právní. A právě v MeSESu byl třeba náš nejlepší ústavní právník, byli tam sociologové, ekonomové, demografové, lékaři a imunologové," uvedl v pořadu Českého rozhlasu.

Mezioborové otázky začnou přitom se zlepšující se covidovou situací vyplouvat na povrch čím dál výrazněji a vláda na ně není připravena. Nemá nic, co by připomínalo nějaký postpandemický jízdní řád, rehabilitační plán, strategii, jak dát Česko po děsivé zkušenosti zase dohromady. A teď se s arogancí zbavuje poradního orgánu, který je dobře postavený, ochotný ke spolupráci a po ruce. Pandemie zdaleka neskončila. Hrozí exploze mutací, varují odborníci.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Záplavy a povodně ve světě: Přinesly kromě vody i krokodýly či hady plující v ulicích měst

Je vaším snem zažít pulsující atmosféru nejslavnějšího...

Chtěli byste vědět, jaká zima nás letos čeká? Sledujte...

5 chyb při výběru AKU nářadí, kterým se musíte vyhnout

Jak vytvořit dokonalou zahradní oázu: Tipy a triky

Jaké jsou výhody běhu? Fakta a mýty o tomto sportu

Co můžete očekávat, když přivedete dítě do domácnosti se...

Zavřít reklamu