Koalice Spolu hodně slibuje. Nevysvětluje ale, jak ambiciózního cíle dosáhne

Domácí 02. května 2021 | 09:19 — Ilona Cílková
Spolu se nám to podaří. Máme dobrý program a silné osobnosti, které vědí, co Česká republika potřebuje a nebojí se to prosadit, uvádí se v prohlášení koalice Spolu. Program například slibuje pro rok 2025 třikrát nižší schodek, než s jakým počítá MMF. Politici ovšem dostatečně nevysvětlují, jak ambiciózního cíle dosáhnou.
Další 2 fotografie v galerii
Koalice Spolu představila svůj program / Foto: ODS

Volební program koalice Spolu představuje v ekonomické oblasti středovou koncepci. Ze tří stran koalice se tedy zejména ODS v této oblasti odklání od svého dlouhodobého směřování. Program obsahuje celou řadu návrhů odpovídajících svojí povahou rysům pečovatelského státu, které nejsou v převažující míře kompenzovány pravicovými koncepty. Výsledkem je tak právě středová poloha.

Řada ekonomických bodu programu nicméně míří z hlediska zdravého hospodářského rozvoje správným směrem, jsou však často formulovány jen vágně. Mnohdy jsou také formulovány nejen vágně, ale také nerealisticky, vzhledem k tomu, že není dostatečně rozpracován způsob dosažení cílů, rozebírá programové cíle hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.

Příkladem je klíčový cíl snížení schodku hospodaření vládních institucí na 1,5 procenta hrubého domácího produktu do konce volebního období, tj. do roku 2025. Takový cíl je sice chvályhodný, ovšem bez adekvátního ozřejmění, jak jej chce koalice Spolu dosáhnout, vysvítá jeho nerealističnost.

Aktuální, dubnová prognóza Mezinárodního měnového fondu (MMF) počítá v případě ČR pro rok 2025 se strukturálním schodkem veřejných financí odpovídajícím 4,5 procenta HDP. Koalice Spolu tedy slibuje třikrát nižší schodek, než jaký vyhlíží MMF. „Pokud si koalice Spolu stanovuje takto ambiciózní cíl, jenž je v hlubokém rozporu s předpokladem mezinárodní expertní komunity, tím spíše by měla zřetelně vysvětlit, jak jej hodlá dosáhnout. Jinak se z jejího programu stává nepříliš věrohodná přehlídka vzletných sloganů a líbivých hesel," uvádí Kovanda.

Program sice zmiňuje například záměr snížit počet státních úředníků o třináct procent, avšak vzniklá úspora ani vzdáleně na celkové ozdravení veřejných financí stačit nebude. Program dostatečně nereflektuje post-covidovou nutnost razantně reformovat veřejné finance tak, aby se dostaly na udržitelnější dráhu dalšího vývoje. Lze ale předpokládat, že podobně budou tuto nutnost přecházet také programy dalších politických stran a uskupení, neboť související nutná řešení jsou sociálně citlivá a politicky nepopulární.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Fascinující místa, o kterých je dobré něco vědět

Fascinující místa, o kterých je dobré něco vědět

Cestování v roce 2021: jak vypadá situace? A na jaké...

Načerpejte energii. Vydejte se na mystická místa, která vám...

Připravte se na pořádnou dávku romantiky. Ikonická místa, o...

Cestování v době covidové. Jaká omezení mohou Češi čekat...

Hit letošní dovolené. Češi propadli staronovému trendu

Zavřít reklamu