Něco je špatně. Všichni to čekali, přesto se testovalo. Testy u malých dětí nemají smysl, říká teď Prymula

Domácí 16. dubna 2021 | 09:56 — Ilona Cílková
Testování dětí na koronavirus ve školách po prvních dnech budí značné pochybnosti. Ve čtvrtek proběhlo druhé kolo antigenního testování žáků a záchyt pozitivních je velmi nízký. Co to znamená?
Další 3 fotografie v galerii
Testování u dětí do deseti let nemá význam, říká Prymula / Depositphotos

Podezřelé je především velmi nízké procento odhalených pozitivních případů, které se pohybuje v řádu setin. Nabízí se proto otázka, zda jsou testy dostatečně spolehlivé nebo zda mělo smysl školy zavírat.

Během prvního dne bylo otestováno 354 648 žáků a 138 766 zaměstnanců školských zařízení. Z testování vyšly nižší stovky pozitivních případů. Podle radního hlavního města Prahy Víta Šimrala bylo jen v hlavním městě v pondělí na COVID-19 otestováno antigenními testy 35 729 žáků, kteří se vrátili do mateřských a základních škol. PCR test pozitivitu potvrdil u 15 žáků. Znamená to tedy přibližně 0,04 procenta pozitivních případů. Minimální množství odhalených osob může znamenat buď to, že děti nakažené COVID-19 v Praze nejsou, nebo to, že antigenním testům chybí dostatečná citlivost pro zjištění nákazy u bezpříznakových jedinců. „Je to naprosto šílený výsledek. Buď jsou děti měsíce doma zbytečně, nebo jsou ty testy k ničemu," napsal na Twitter člen představenstva a ředitel komunikace PPF Vladimír Mlynář.

Podle ministra zdravotnictví Petra Arenbergera se očekávalo, že záchyt pozitivních případů koronaviru ve školách, bude malý. „Čísla jsou vlastně srovnatelná s tím, co známe i z běžného testování antigenními testy u zdravé populace," řekl ministr. Uvedl také, že prověřuje možnosti testování dětí přesnější PCR metodou zpracovanou v laboratoři.

Nespokojen s výsledky je i bývalý ministr zdravotnictví a poradce prezidenta Roman Prymula. Podle něj by se děti do deseti let ve školách testovat neměly a stát by měl zajistit kvalitnější antigenní testy. „Když jsem viděl výsledky testování tento týden, je to opravdu problém. I v jiných zemích se ukazuje, že význam testování u dětí do 10 let je malý. Asi by se nemusely testovat vůbec. Je naopak dokázáno, že velký význam má testování u dětí nad 10 let, u nichž může snížit rozšiřování viru až o 50 procent," uvedl Prymula pro CNN Prima NEWS. 

Podle Prymuly nejde jen o to, že jsou antigenní testy nespolehlivé a PCR testy spolehlivé. Existují totiž i spolehlivé antigenní testy, ale jsou dražší než ty, které se nakoupily pro školy. Prymula tak špatné výsledky levnějších testů nepřekvapily. „Vědělo se, že třeba v Rakousku byl záchyt velmi malý. Dalo se to tedy očekávat."

Na to, že jsou antigenní testy velmi nepřesné poukazují odborníci delší dobu. Epidemiologové z poradní skupiny ministerstva zdravotnictví od začátku navrhovali, aby se ve školách používaly PCR testy, které jsou citlivější. To je jedna z cest, kterou mělo teď testování ve školách ubírat. „Pozitivních výsledků je neskutečně málo. A buďto se ukazuje, že děti nejsou přenašeči, což by byla pro školství tragédie, protože by rok byly školy zavřené naprosto zbytečně. Nebo jsou testy skutečně mizerné a nemají žádnou průkaznost. Nebo je tu ještě varianta toho, že ty testy i podle návodu děláme ve školách špatně a měl by u toho skutečně být zdravotník," uvedl k výsledkům testování viceprezident Asociace ředitelů základních škol Jaroslava Jirásko. Prohráli jsme všechno. V epidemii jsme nejhorší a ekonomiku máme zničenou, říká Milan Kubek.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čtyřnásobná maminka a hvězda seriálu Četnické humoresky Alena Antalová podstoupila liposukci

Mnoho lidí dělá stále stejné chyby v zalévání rajčat....

Pokud netoužíte po balkoně plném květin, zkuste na něm...

Vzácná kočka s podivným vzhledem. Lykoi má podle chovatelů...

Kdo miluje domácí uzené, může si na zahradu pořídit...

Špičák, zákrsek, polokmen či čtvrtkmen. Zorientujte se ve...

Málokteré dítě si rádo uklízí pokoj. Zkuste mu dát...

Zavřít reklamu