Dobrá zpráva pro řidiče. Špatná zpráva pro sportovce

Domácí 15. dubna 2021 | 10:25 — Ilona Cílková
Ceny pohonných hmot se drží na nejvyšších úrovních od loňského března, ale řidičům začíná svítat na lepší časy. Výraznějšímu nárůstu cen ropy totiž brání nervozita ohledně rychlosti zotavení světové ekonomiky. Na asijské akciové trhy nepříznivě dolehla zpráva o možnosti zrušení letošních olympijských her.
Další 3 fotografie v galerii
Olympiáda se měla v Japonsku konat již v loňském roce / Depositphotos

Benzin v uplynulém týdnu dál zdražil, nafta nepatrně zlevnila. Litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se aktuálně u čerpacích stanic v Česku prodává v průměru za 31,45 koruny, před týdnem byl o 11 haléřů levnější. Nafta zlevnila o dva haléře, za litr teď řidiči dají průměrně 29,55 koruny. Vyplývá to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.

V příštích sedmi dnech cena pohonných hmot mírně klesne, a to nejen v případě nafty, ale i benzínu. Pokles bude do deseti haléřů na litr. Cena ropy Brent se totiž drží blízko svého maxima za celé období od přelomu let 2019 a 2020. Nahoře ji drží omezená těžba kartelu OPEC a jeho spojenců v čele s Ruskem a také vyhlídky globálního ekonomického zotavení v důsledku postupné vakcinace.

Výraznějšímu nárůstu cen ropy brání nervozita ohledně rychlosti zotavení. Na asijské akciové trhy dnes nepříznivě dolehla zpráva, že generální tajemník japonské vládní strany prvně připustil možnost zrušení letošních olympijských her. Ty se přitom původně měly konat loni, avšak kvůli pandemii byly přesunuty právě na letošek. Japonsko zaostává v ekonomickém zotavení kvůli zpoždění s vakcinací. Přitom například město Ósaka nyní zaznamenává rekordní denní počet nově nakažených.

Japonsko, stejně jako další významné asijské ekonomiky patří ke klíčovým světovým dovozcům ropy. Pomalejší ekonomické zotavování asijských zemí by mohlo zásadně ochladit globální poptávku po ropě a vytvořit silný tlak na její cenový pokles.

Podle ekonoma Lukáše Kovandy je příčinou očekávaného zlevnění pohonných hmot v ČR vzhledem ke stagnaci cen ropy v uplynulých týdnech hlavně vývoj kursu koruny k dolaru. Česká měna od začátku dubna zpevnila vůči té americké poměrně výrazně, z úrovně nad 22,30 až na dnešní hodnotu pod 21,65. Toto zpevnění tuzemské čerpací stanice do svých cen ještě teprve plně započítají. V minulém týdnu nafta zlevňovala, zatímco benzín zdražoval, neboť s koncem zimní sezóny v jarních měsících tradičně ochlazuje poptávka po topné naftě.

Pohonné hmoty budou v nadcházejících sedmi dnech zlevňovat i v dalších evropských zemích. Aktuálně je benzín levnější než v ČR tradičně v Bulharsku, Rumunsku a v Polsku, ale také v Maďarsku. Cenově srovnatelný je ve Slovinsku a v Rakousku. Na Slovensku, v Chorvatsku či v Německu nebo v Itálii je dražší. Nafta vyjde řidiče levněji v Rumunsku a v Bulharsku. V Polsku stojí přibližně stejně. Na Slovensku, ve Slovinsku, v Chorvatsku, v Rakousku, v Německu či Itálii je pak dražší. Nafta letos v ČR zdražuje výrazně mírněji než benzín, neboť se postupně projevuje letošní snížení spotřební daně z ní. Konec pandemie v nedohlednu? Z Brazílie se stala koronavirová laboratoř ohrožující celý svět.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čtyřnásobná maminka a hvězda seriálu Četnické humoresky Alena Antalová podstoupila liposukci

Mnoho lidí dělá stále stejné chyby v zalévání rajčat....

Pokud netoužíte po balkoně plném květin, zkuste na něm...

Vzácná kočka s podivným vzhledem. Lykoi má podle chovatelů...

Kdo miluje domácí uzené, může si na zahradu pořídit...

Špičák, zákrsek, polokmen či čtvrtkmen. Zorientujte se ve...

Málokteré dítě si rádo uklízí pokoj. Zkuste mu dát...

Zavřít reklamu