Ohledně původu viru si trvám na svém, říká mikrobioložka Peková. Až čas ukáže, že jsem měla pravdu

Domácí 05. února 2021 | 08:02 — Ilona Cílková
Loni se stala velkou mediální hvězdou, když předpovídala, že druhá vlna pandemie nepřijde a virus zmizí do Vánoc. Za své tvrzení schytávala jednu kritiku za druhou. Ona si však trvá na svém. To, co na podzim a nyní mezi námi koluje, jsou podle ní jiné kmeny.
Další 3 fotografie v galerii
Virus se nechová normálně, říká Peková / Depositphotos

Jarní virus zmizel, tvrdí mikrobioložka Peková. Teď je tu mnohem horší kmen a není jasné, odkud se vzal. „Velká jarní vlna skutečně skončila na začátku června. Plyne to z našich laboratorních dat," říká mikrobioložka v rozhovoru pro Reflex. Ze sekvenování vzorků jasně vyplývá, že každá další vlna byla způsobena jiným novým virem a ty nemají nic do činění s tím jarním. „To se pozná podle toho, že jarní vir nasbíral na konci své vlny celý batoh mutací ve svém genomu. A pokud by druhá či třetí vlna vznikly z té první, tak bychom ty mutace viděli. Jenže tam nejsou. Takže původci druhé a třetí vlny jsou jiné kmeny viru. Odkud se vzaly ale netuším," říká Peková.

Podle mikrobioložky současné kmeny jsou si velmi podobné, ale nejsou to potomci viru prvního. „A já nevím kde je ta jeskyně, odkud vylétají. Nevím, co tu teď máme, ale je to hrozně infekční a šíří se to navzdory zákazu vycházení i rouškám."

Poselství Soni Pekové se od jara nezměnilo. Podle jejích slov je nutné najít jeskyni, ze které virus vylétá a zavřít ji. Na tom, že je virus uměle vyrobený si trvá, i když důkazy pro to stále nemá. Když chtěla své zjištění na jaře publikovat v jednom zahraničním odborném časopise, byla odmítnuta s tím, že je téma "příliš výbušné".

„Nejsem na světě sama, kdo to tvrdí. Ve vědě je obvykle na jednu věc mnoho názorů a až čas ukáže, kde je pravda. Já si budu stát na svém. Virus se nechová tak, jak se chovají přírodní izoláty. Vymyká se všemu, co jsme kdy viděli. Je z netopýra a je upravený, aby infikoval lidi," je přesvědčena Soňa Peková.

I proto se domnívá, že vakcína nemusí fungovat. Byla vyvíjena proti něčemu, co se tu již nevyskytuje. „Někdo sice tvrdí, že jeho vakcína bude fungovat i na ten britský kmen, já si o tom ale dovolím pochybovat, především na základě toho, kolik významných mutací tento britský kmen nese a jak velká sekvenční různorodost mezi viry existuje," míní Peková.

Testujme se, buďme opatrní a objektivizujme, co se přesně v danou chvíli děje, radí mikrobioložka s tím, že britská mutace je až překvapivě infekční a nedá se odhadnout její chování. Na rozvolnění zapomeňte. Kvůli novým mutacím je svět ve střehu. Obavy jsou na místě, varují experti.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Velryby mají neuvěřitelné schopnosti. Vědci zjistili, že slyší až na vzdálenost osmi kilometrů

Vánočním věncům letos nebude vévodit jehličí, ale...

Tipy, jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý...

Péče o pokojovky v zimě: Pozor na průvan, suchý vzduch,...

Umělecká fotografie je na vzestupu navzdory snadné dostupnosti...

Nekvete vám orchidej? Připravte si zálivku ze dvou...

Průvodce půjčováním nářadí: vaše cesta k efektivním...

Zavřít reklamu