Babiš v problémech. Druhá vlna covidu drtí voličskou základnu ANO

Domácí 02. února 2021 | 11:46 — Ilona Cílková
Zdá se, že druhá vlna COVID-19 měla na voličskou základnu ANO negativní vliv. Podle volebního průzkumu agentury Median by volby sice hnutí Andreje Babiše vyhrálo s 26,5 procenty, Piráti a Starostové však šlapou ANO na paty s 25 procenty.
Další 2 fotografie v galerii
Další problém pro Andreje Babiše / Archiv A. Babiše

Nejsilnější koalicí se stali Piráti a STAN. Koalice má poměrně silné voličské jádro a potenciální zisk vyšší než hnutí ANO 2011. U koalice se dala očekávat podpora mezi mladými lidmi, což se potvrdilo. Více voličů se ovšem začíná rekrutovat i z věkové skupiny mezi 45 a 54 let oproti výsledkům Pirátů a STAN v roce 2020.

Koalici stran ODS, KDU-ČSL a TOP 09 SPOLU by v lednu 2021 podpořila téměř pětina respondentů. Ve věkových skupinách mezi 18 a 54 let dosahuje koalice potencionálního zisku nad 20 %. KSČM a ČSSD jsou v současné chvíli z hlediska preferencí nejslabšími stranami, které mají podle volebního modelu z ledna 2021 reálnou šanci proniknout do sněmovny.

Jedná se o první průzkum agentury Median, který počítá s volebními koalicemi. Podle něj preference vládního hnutí ANO nadále klesají. „Hnutí ANO zaznamenalo v lednu 2021 pokles preferencí na 26,5 procenta. Zdá se tedy, že druhá vlna COVID-19 měla na voličskou základnu ANO negativní vliv," píše Median.

Do Sněmovny by se dostala ještě SPD s 9 procenty a KSČM s ČSSD. Obě partaje se v průzkumu pohybují kolem 7 procent. Pokud by se sněmovní volby konaly v lednu 2021, zúčastnilo by se jich 63,5 procenta lidí, což je vyšší účast než při posledních volbách do Sněmovny v roce 2017. 

Parlamentní volby 2021 se uskuteční v pátek 8. a v sobotu 9. října 2021. Hnutí ANO bude obhajovat 78 mandátů, Občanská demokratická strana 25, Piráti 22, SPD Tomia Okamury 22, Komunistická strana Čech a Moravy 15, Česká sociální demokracie 15, KDU-ČSL 10, strana TOP 09 obhajuje 7 mandátů a Starostové a nezávislí 6.

V krajských volbách 2020 z vládních stran uspělo pouze ANO, které vyhrálo ve většině krajů, koaliční ČSSD propadla, když ztratila desítky křesel stejně jako KSČM, která vládu podporovala. Podobně dopadly strany i v senátních volbách, ČSSD i KSČM neobhájily ani jedno ze senátorských křesel. Krajské volby 2020 byly považovány premiérem Andrejem Babišem za generálku na parlamentní volby 2021. Na ministerstvo se nevrátím, říká exministr zdravotnictví. Ví ale, kdo by měl stát ve vedení resortu.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Vsaďte letos na jistotu. Navštivte ostrovy v Jaderském moři, kde ještě vládne klid a pohoda

Vsaďte letos na jistotu. Navštivte ostrovy v Jaderském moři,...

Seznamte se s mimořádně krásnými místy v Praze, kde ještě...

Nalaďte se na léto. Nádherné evropské pláže, kde se budete...

Nádherný ostrov v Egejském moři. Mrňavý jako hrášek, ale...

Velikonoce trochu jinak. Vyhlášené tradice a zvyky, nad...

Romantika mezi mrakodrapy. Objevte dokonalý šperk Perského...

Zavřít reklamu