Ceny vloni rostly nejvíce za osm let. Černý scénář pro letošní rok je stále na stole

Domácí 13. ledna 2021 | 16:22 — Ilona Cílková
V roce 2020 spotřebitelské ceny vzrostly o 3,2 procenta, tedy nejvýrazněji od roku 2012. Lidé v ČR tak loni čelili nejrazantnějšímu růstu spotřebitelských cen za posledních osm let. Letos zdražování zmírní, i tak však zůstane znatelné.
Další 2 fotografie v galerii
Letos zdražování zmírní, i tak však zůstane znatelné / Depositphotos

Z hlavních skupin výrobků a služeb loni nejvíce zdražil alkohol a tabák, a to v souhrnu o 7,6 procenta. Růst cen těchto položek byl způsoben zvýšením spotřební daně z lihovin a tabáku, který se do konečných cen promítl v průběhu roku 2020. I přes obtíže a úbytek zákazníků související s koronavirovou krizí vykázaly loni poměrně citelné zdražení restaurace, hospody a další stravovací zařízení, stejně jako hotely a ubytovací zařízení. V tomto segmentu „stravování a ubytování“ došlo v souhrnu k růstu cen o 4,9 procenta.

„Lidé v ČR si ale výrazně připlatili také za potraviny a nealkoholické nápoje, a to o 4,5 procenta více než v roce 2019. Z potravin zdražovalo citelně například ovoce a zelenina, a to v důsledku výkyvů počasí a zhoršených podmínek sklizně a přepravy z jiných zemí. Toto zhoršení nastalo rovněž v důsledku koronavirové krize," vypočítává ekonom Lukáš Kovanda.

Naopak mírně zlevnila doprava, zejména v důsledku dramatického propadu cen ropy a pohonných hmot, a také poštovní a telekomunikační služby.

V samotném prosinci loňského roku, za nějž dnes ČSÚ data zveřejnil, ovšem byla inflace z celoročního pohledu citelně podprůměrná, když vykázala úroveň pouze 2,3 procenta, tedy nejnižší od roku 2018. Takové úrovně by měla dosáhnout v průměru také za celý rok letošní. Dochází tedy ke zpomalení tempa inflace, která se navrátila do tolerančního pásma cílování České národní banky.

Zpomalování tempa inflace má na svědomí zejména zlevňování řady klíčových potravin, jako je zelenina, vepřové, vejce nebo cukr. Zmírňuje také růst cen energií v čele s elektřinou, což souvisí s obecným ekonomickým útlumem zapříčiněným koronavirovou krizí.

Česká národní banka letos v druhé polovině roku může přistoupit ke zvýšení své základní úrokové sazby, pokud nakonec budou inflační tlaky až příliš silné. Tento scénář má rostoucí pravděpodobnost, avšak stále výrazně menší než padesátiprocentní, upozorňuje Kovanda. Pokud se naše i světová ekonomika budou úspěšně zotavovat z koronavirové krize a pokud bude uspokojivě účinkovat vakcinace a očkování obyvatelstva u nás i v zahraničí, inflační tlaky v ČR zesílí a pravděpodobnost zvýšení sazeb ČNB se dále zvýší. Na zahraniční dovolenou jen s očkováním? Nad covid pasem se vznáší mnoho otazníků.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Tajemná místa Evropy, na která slabší povahy nemají odvahu vstoupit

Tajemná místa Evropy, na která slabší povahy nemají odvahu...

Vsaďte letos na jistotu. Navštivte ostrovy v Jaderském moři,...

Seznamte se s mimořádně krásnými místy v Praze, kde ještě...

Nalaďte se na léto. Nádherné evropské pláže, kde se budete...

Nádherný ostrov v Egejském moři. Mrňavý jako hrášek, ale...

Velikonoce trochu jinak. Vyhlášené tradice a zvyky, nad...

Zavřít reklamu