Důchodci si mohou zvýšit penzi o stovky až tisíce korun. Musí ovšem udělat jednu drobnost
Lidé, kteří právě v této době dosahují důchodového věku, by měli zpozornět. Na rozdíl od předchozích let se jim totiž ve většině případů vyplatí nechat si přiznat důchod ještě v roce 2020. V minulých letech tomu bývalo opačně: lidem, kteří důchodového věku dosáhli v posledních třech měsících roku, se vyplatilo posunout termín přiznání starobního důchodu až na počátek roku následujícího, upozorňuje ve svém komentáři hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
V minulých letech býval totiž důchod přiznaný následujícího roku vyšší než důchod přiznaný (a následně valorizovaný) do konce roku. Letos je to ale jinak. Důchod přiznaný v roce 2020 a následně, v lednu 2021, valorizovaný je ve většině případů vyšší než důchod přiznaný až v roce 2021. Je tomu tak proto, že valorizace bude v roce 2021 obzvláště citelná, neboť vychází z růstu mezd a spotřebitelských cen a mezd, který byl a je letos vyšší.
Rozdíl ve výši důchodu způsobený čistě právě termínem jeho přiznání přitom není zanedbatelný. Podle Kovandy může činit stovky až tisíce korun měsíčně.
Pokud lidé, kteří dosáhli důchodového věku v roce 2020, chtějí mít pravidelný důchod o stovky až tisíce korun vyšší, zpravidla musí učinit jediné, a sice požádat si o přiznání starobního důchodu nejpozději k letošnímu 31. prosinci.
Zbystřit by měli ovšem také ti, kteří dosáhnou důchodového věku v prvních třech měsících roku 2021. Těm se totiž zase vyplatí zažádat si ještě v roce 2020 (nutně opravdu nejpozději k 31. prosinci 2020) o předčasný důchod. Pro ně, a dokonce i pro většinu lidí, kteří dosáhnou důchodového věku v prvním pololetí roku 2021, platí, že předčasný starobní důchod valorizovaný v lednu 2021 bude vyšší než starobní důchod přiznaný až v roce 2021. I v tomto případě může rozdíl ve výši důchodu činit stovky až tisíce korun. Návrh důchodové reformy slibuje pečené holuby. Není ovšem jasné, kdo a jak je uloví a upeče.