Zhoršily se všechny ukazatele. Vláda by měla rychle přitvrdit a ne odvádět pozornost jinam, vybízí experti

Domácí 10. prosince 2020 | 08:52 — Ilona Cílková
Ve středu přibylo 6402 potvrzených případů covidu, což je nejvíce od 19. listopadu. Počet úmrtí stoupl o 90 na 9226. Skóre PES zůstalo na 64 bodech. Podle dat ministerstva zdravotnictví se ale zhoršily všechny ukazatele.
Další 4 fotografie v galerii
Podle expertů přišlo rozvolnění se příliš brzy / Depositphotos

Podle matematika a ředitele Centra modelování biologický procesů Reného Levínského, který spolupracoval na protiepidemickém systému (PES), by ale vláda neměla měnit pravidla a měla by rychle vyhlásit čtvrtý stupeň. Situaci vnímá jako poměrně přehlednou, vláda proto musí jednat. Správná cesta ale není příslovečné „vrtění psem“, na které jsme v české politice zvyklí.

„Vidíme, že mezitýdenní čísla rostou šest dní za sebou. Od prvního listopadového týdne roste i počet kontaktů mezi lidmi," říká matematik v Český rozhlas a dodává: „To, že místo čtvrtého stupně bude vláda vrtět psem, nebo že najde nějaký zástupný problém a bude se snažit lidi přesvědčit, že za potíže mohou čtyři hospody. Ty, které místo ve 22 zavřely v 22.30, tak to je samozřejmě absurdní." 

„Je to marketingový trik Marka Prchala. Když máme zásadní problém, začne se místo řešení upozorňovat na lidi. Je to odlákání pozornosti, vrtění psem, to vidíme v české politice pořád dokola," míní Levínský.

Ke zpřísnění opatření dlouhodobě vyzývá i prezident České lékařské komory Milan Kubek. Podle Kubka se s rozvolňováním začalo dříve, než byla epidemie pod kontrolou. Přetížené zdravotnictví podle něj nemůže další měsíce fungovat v současném vypětí. Kubek v této souvislosti informoval o tom, že covidem-19 onemocnělo už 39 tisíc zdravotníků a počty aktuálně nakažených v posledních dnech opět znovu rostou.

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek upozorňuje, že do týdne se zvýší počet hospitalizovaných. Podle Duška se ale zatím ještě neprojevilo zmírnění opatření ze 3. prosince, kdy se otevřely obchody, restaurace a další služby. „Domnívám se, že během tohoto týdne půjdeme při stejné testové zátěži ještě nahoru," uvedl na tiskové konferenci. Třetí vlna přijde brzy a bude dlouhá a vyčerpávající, varují experti.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Je čas na změnu. Navštivte ostrovní perly Chorvatska

Je čas objevit pohádkově krásná místa. A nemusíte cestovat...

Dovolenkové ráje se otevírají. Kde vás přivítají s...

Fascinující místa, o kterých je dobré něco vědět

Cestování v roce 2021: jak vypadá situace? A na jaké...

Načerpejte energii. Vydejte se na mystická místa, která vám...

Zavřít reklamu