Připravme se na opětovné utahování šroubů

Domácí 06. prosince 2020 | 19:03 — Ilona Cílková
Rizikové skóre PES se zhoršilo po třinácti dnech z 57 na 64 bodů, které odpovídají vyššímu stupni rizika. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného se situací bude v pondělí zabývat vláda.
Další 3 fotografie v galerii
Politici se chovají populisticky a zdravotníci jsou ti, kteří mají pak společnost tahat z bryndy / Depositphotos

Je vysoce pravděpodobné, že rozvolnění v Česku nebude mít dlouhého trvání. Situace se nejen v Praze, ale i dalších krajích stává čím dál více rizikovější. A to se ještě nestačilo projevit čtvrteční uvolnění, které epidemiologické situaci rovněž nepřispěje. Podle expertů není situace dobrá a v dohledné době se ani nebude zlepšovat. 

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula CNN Prima News řekl, že zlepšení se nedá očekávat. Podle ředitele Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislava Duška není zhoršení situace důsledkem otevření obchodu a restaurací, které se ještě nemohlo projevit.  Dušek to uvedl v České televizi.

Podobně situaci vidí i evoluční biolog Jaroslav Flegr. Podle vědce nás čeká další lockdown. A predikuje, že to bude nejpozději do 14 dnů.

Před masivním rozvolňování varovali již ve středu bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula i prezident České lékařské komory Milan Kubek. „Rozvolňuje se na hodnotách, kde jsme už v první vlně daleko dřív zavírali. Takže riziko, že opět dojde k růstu, tady je," řekl Prymula před pár dny v rozhovoru pro Český rozhlas.

Šéf České lékařské komory Milan Kubek upozorňuje, že ČLK nebyla u toho, když se vytvářel systém PES, podle kterého se opatření mají řídit. „Myslím, že jeho velikou chybou je, že nezohledňuje regionální rozdíly." Kubek varuje společnost před přílišným uvolněním. „Politici se chovají populisticky a zdravotníci jsou ti, kteří mají pak společnost tahat z bryndy. A snažit se každého vyléčit," varuje. Kubek apeluje na občany, aby pomáhali a aby se politici nechovali jako populisti a měli odvahu přijmout i nepopulární opatření, když je to nutné.

„Epidemii rozhodně pod kontrolou nemáme. Je třeba, abychom se k sobě chovali navzájem ohleduplně, aby byli všichni opatrní. Ten trest, který může přijít na jaře, může být velmi krutý. Bylo by smutné rozpoutat další vlnu epidemie v momentě, kdy je očkování skutečně na dohled," varuje Milan Kubek. Situaci nemáme pod kontrolou. Do Vánoc budeme opět ve 4. stupni, varují experti.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čtyřnásobná maminka a hvězda seriálu Četnické humoresky Alena Antalová podstoupila liposukci

Mnoho lidí dělá stále stejné chyby v zalévání rajčat....

Pokud netoužíte po balkoně plném květin, zkuste na něm...

Vzácná kočka s podivným vzhledem. Lykoi má podle chovatelů...

Kdo miluje domácí uzené, může si na zahradu pořídit...

Špičák, zákrsek, polokmen či čtvrtkmen. Zorientujte se ve...

Málokteré dítě si rádo uklízí pokoj. Zkuste mu dát...

Zavřít reklamu