Etika jde stranou. Babišovy kliniky nabízí exkluzivní přístup ke zdravotnické péči

Domácí 02. prosince 2020 | 07:34 — Ilona Cílková
Bezprecedentní a nehorázné. Tak lze označit exkluzivní přístup ke zdravotní péči, který nabízí Babišovy nemocnice za předplatné iDnes. Získat můžete testy na nový koronavirus, magnetickou rezonanci do pěti dnů a další vyšetření. Takový postup přitom může odporovat platným zákonům
Další 2 fotografie v galerii
Obchod se zdravím? / Depositphotos

Webový portál iDNES.cz, který spadá do holdingu Agrofert, nabízí pro předplatitele placené sekce Premium Zdraví výhody na klinikách, které patří do svěřenského fondu Hartenberg premiéra Andreje Babiše. V první várce výhod, které získají předplatitelé iDNES Premium v rámci projektu Zdraví, je například možnost objednat se na nejpřesnější RT-PCR testy na covid-19. Objednání do pěti dní můžete získat také na magnetickou rezonanci nebo získat první volné termíny z navýšené kapacity na onkogynekologickou prevenci.

Co na obchod se zdravím říkají politici? Místopředseda zdravotnického výboru Sněmovny Bohuslav Svoboda uvedl: „Jako lékař nemohu akceptovat myšlenku, že někdo může nabízet lékařské služby za úplatu nebo v tomto případu za úplatek." Podle něj je navíc reklama ve zdravotnictví zakázána Českou lékařskou komorou.

Předseda klubu Pirátů Jakub Michálek Právu řekl, že chování firem z Babišova svěřenského fondu dokazuje, jak závažný je střet zájmů předsedy vlády. „Podle informací, které mám, to vypadá, že je to nelegální, protože narušují základní princip rovnosti přístupu ke zdravotnickým službám hrazeným ze zdravotnického pojištění," podotkl Michálek.

Ministr kultury Lubomír Za­orálek je znepokojen. Podle něj taková praxe překračuje veškeré limity. „Nemělo by tu docházet k takovémuto propojování státu a privátního podnikání, zvlášť když se to týká Agrofertu. Měla by existovat hranice, která by se neměla překračovat a měl by se v tom udělat pořádek," řekl Právu Zaorálek.

Propojení firem Andreje Babiše se v jeho médiích objevuje dlouhodobě. Tištěná média, a to včetně příloh deníku MF DNES, dlouhodobě propagují výrobky společností Penam či Kostelecké uzeniny. Šokující kauza, která zasáhla Česko. Politici mluví o velezradě.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejkrásnější pláže Evropy, na kterých byste letos neměli chybět

Nejkrásnější pláže Evropy, na kterých byste letos neměli...

Fascinující místo, které stvořil sám Bůh. Tady dostanete...

Skvělý tip pro ty, kterým je na sjezdovkách příliš těsno

Nejoblíbenější zimní destinace v době covidové. Češi...

Místa, která vás svou nedotčenou přírodou doslova...

Jedinečné mosty, které vám svojí originalitou vyrazí dech,...

Zavřít reklamu