Češi vzali banky útokem. Ty jsou zavaleny žádostmi jako nikdy v minulosti

Domácí 18. listopadu 2020 | 13:42 — Ilona Cílková
Češi lační po hypotékách jako nikdy v minulosti. Kdo si může dovolit ještě posečkat, ten nechť vyčká třeba ještě do příštího roku a hypotéku si pořídí teprve tehdy. Velmi pravděpodobně se v roce 2021 dočká ještě o něco nižší úrokové sazby než teď, radí hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda.
Další 3 fotografie v galerii
Zájem o hypotéky je rekrodní / Depositphotos

Největší tuzemská banka dle velikosti bilanční sumy, ČSOB, začátkem října zlevnila své hypotéky, načež na ní navázaly další banky, včetně České spořitelny a Raiffeisenbank. Další vlna zlevňování hypoték je tím pádem tu.

Celkově jsou hypotéky nyní nejlevnější za poslední více tři roky. Podle dnešních údajů Fincentrum Hypoindex činila v říjnu průměrná sazba hypoték 2,02 procenta, což je nejnižší údaj od srpna 2017. A zlevňování hypoték ještě nekončí. Druhá vlna koronavirového zlevňování hypoték je tu, i když zřejmě nebude tak mohutná jako ta jarní, upozorňuje Lukáš Kovanda.

Pro banky jsou totiž letos hypotéky ústředním zdrojem zisku, v říjnu poskytly druhý největší měsíční objem hypoték, a sice za více než za 25 miliard korun. Silnější zájem měli Češi o hypotéky v dosavadní historii ČR pouze v jediném měsíci, a to v listopadu 2016. Tehdy se však lidé obávali dopadů nového zákona o spotřebitelském úvěru, což zájem o hypotéky přechodně „vyšponovalo“.

Právě hypotéky, resp. silný zájem o ně, nyní umožňují bankám přečkat koronavirovou krizi lépe, než se čekalo. Dokonce ani plošný odklad splátek úvěrů (moratorium), který trval půl roku a končil v ke konci října, nemá na banky tak nepříznivý dopad, jak se ještě v létě obecně mínilo. Podíl nevýkonných hypoték, mezi které patří například hypotéky nesplácené, klesl ke konci letošního září na úroveň 0,82 procenta. To je nejnižší údaj od začátku roku 2002, od kdy Česká národní banka příslušnou časovou řadu zveřejňuje. Jinými slovy, Češi splácí své hypotéky historicky dosud nejvzorněji. I když zmíněný podíl kvůli říjnovému ukončení plošného odkladu splátek úvěrů o něco naroste, nárůst nebude takový, aby jakkoli zásadně ohrozil hospodaření bank. Ty se tak mohou dále soustředit na lítý konkurenční boj na hypotečním trhu, aniž by kvůli vytváření dodatečných rezerv musely tempo zlevňování hypoték brzdit více, než je nutné.

Kdo si může dovolit ještě posečkat, ten nechť vyčká třeba ještě do příštího roku a hypotéku si pořídí teprve tehdy. Velmi pravděpodobně se v roce 2021 dočká ještě o něco nižší úrokové sazby než teď. Banky sice může nepříznivě zasáhnout druhá vlna pandemie, avšak její závažný průběh by ke snížení základní úrokové sazby přiměl i Českou národní banku. Navíc ČNB může k nouzovému uvolnění měnových podmínek využít některý ze svých nekonvenčních nástrojů, včetně intervence za slabší korunu, takže ani propad základní úrokové sazby ČNB na technickou nulu by nutně neznamenal konec zlevňování hypoték.

Při závažném průběhu druhé vlny pandemie navíc vzroste pravděpodobnost zlevnění alespoň některých nemovitostí, zejména těch v méně atraktivních lokalitách typu městských sídlišť. Zájemce o koupi nemovitosti ji tak může v roce 2021 nakupovat o něco levněji za o něco nižší úrok na příslušné hypotéce. A pokud ke snížení ceny, nemovitosti ani úroku nedojde, existuje značná šance, že alespoň nenastane navýšení. V nejhorším tedy dojde na stagnaci. V nejhorším se tedy bude nakupovat za letošní cenu a za letošní úrok, míní Kovanda. Nová pravidla v obchodech očima odborníků i lékařů.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Vědci zachytili signály, které naznačují, že uvnitř zemského jádra se nachází neznámá struktura

Zajíček je tradiční symbol jara. Ušatou dekoraci zvládnete...

Zbavte své komory, garáže i sklepy harampádí. Stačí...

Majoránka je jedním z nejčastěji používaných koření....

Pokud se váš pes začal honit za vlastním ocasem, zpozorněte....

Květinové jarní dekorace vám zvednou náladu. Vytvořte si je...

Pravidelné vytírání podlah dá pořádně zabrat. Pořiďte...

Zavřít reklamu