Nová pravidla v obchodech očima odborníků i lékařů

Domácí 17. listopadu 2020 | 09:21 — Ilona Cílková
V obchodech bude od středy platit omezení počtu lidí. Jeden člověk pro sebe bude muset mít prostor 15 metrů čtverečních. Jak se na toto opatření dívá prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza a jak molekulární imunolog Václav Hořejší?
Další 3 fotografie v galerii
Když budou lidé stát fronty ve volném prostranství, jde o daleko menší riziko nákazy, Hořejší / Depositphotos

V obchodech bude moci od středy nakupovat jen omezený počet zákazníků. Jeden člověk totiž pro sebe musí mít prostor 15 metrů čtverečních. Obchodníci nové nařízení kritizují.

Podle Prouzy hrozí panické nákupy. Svaz obchodu podle něj vládu opakovaně upozornil na to, že 15 metrů čtverečních je odborně nijak nezdůvodněný limit a způsobí koncentraci lidí před prodejnami. Navíc zvýší mobilitu zákazníků, kteří se budou mezi prodejnami pohybovat a hledat nejkratší řadu. Vůbec obslouženo kvůli restrikci nebude 20 až 30 procent lidí. Další budou v nákupní špičce čekat až hodinu ve frontě před obchodem.

Imunolog Václav Hořejší kritiku chápe, Ale protiepidemický systém (PES) si pochvaluje, řekl to na televizi CNN Prima NEWS. Podle něj je jen škoda, že vláda s něčím takovým nepřišla dřív. „Lepší pozdě než vůbec. PES je základ, podle kterého se musíme řídit. Pokud budeme daná opatření dodržovat, bude se vývoj epidemie ubírat správným směrem," myslí si Hořejší.

Imunolog sice uznává, že zrovna nařízení související s obchody budou pro prodávající i zákazníky velmi složitá, ale na druhou stranu by měla v budoucnu snížit nárůst nakažených. „Když budou lidé stát fronty ve volném prostranství, jde o daleko menší riziko, než kdyby stáli uvnitř obchodů," vysvětluje Hořejší a zároveň by byl pro, aby se opět otevřely obchody v neděli. 

I když se počet nakažených snižuje, Hořejší zdůrazňuje, že zdaleka není vyhráno. „Bohužel klesá i počet testovaných. Lidé s mírnými příznaky nemoci se často ve vlastním sobeckém zájmu nechodí testovat, aby neměli potíže,“ říká. Imunolog Ústavu molekulární genetiky je také ostře proti tomu, aby vláda kvůli blížícím se Vánocům uvolňovala opatření a nedržela se právě systému PES.

Že nemáme zdaleka vyhráno si myslí evoluční biolog Jaroslava Flegr. Podle něj se s chladnějším počasím zvyšuje infekčnost viru a třetí vlna epidemie je jen otázkou času.  Podle něj měli být stále obezřetní a uvolnění by měla být jen velmi pozvolná. Na normální Vánoce by bylo lepší zapomenout. Experti se děsí rozvolňování a třetí vlny.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nejkrásnější pláže Evropy, na kterých byste letos neměli chybět

Nejkrásnější pláže Evropy, na kterých byste letos neměli...

Fascinující místo, které stvořil sám Bůh. Tady dostanete...

Skvělý tip pro ty, kterým je na sjezdovkách příliš těsno

Nejoblíbenější zimní destinace v době covidové. Češi...

Místa, která vás svou nedotčenou přírodou doslova...

Jedinečné mosty, které vám svojí originalitou vyrazí dech,...

Zavřít reklamu