Česko je poprvé v historii bohatší než Itálie i Španělsko. Překonat bychom měli i Japonsko

Domácí 25. října 2020 | 07:43 — Ilona Cílková
Česká republika je poprvé ve své novodobé historii, počítané od roku 1993, bohatší než Itálie a Španělsko. Důvodem je koronavirus. Česká republika by si však svůj náskok před nimi měla udržet i v dalších letech a překonat nakonec i Japonsko.
Další 3 fotografie v galerii
Česko si polepšilo a je na 27. místě nejbohatších ekonomik světa / Depositphotos

Vyplývá to z nových dat Mezinárodního měnového fondu, aktualizovaných letos v říjnu. Podle MMF činí hrubý domácí produkt v přepočtu na obyvatele letos v ČR 38 120 mezinárodních dolarů roku 2017 (tedy ve stálých cenách a po přepočtení paritou kupní síly měny). V Itálii se pro letošek podle MMF jedná o 37 905 a ve Španělsku o 36 086 mezinárodních dolarů roku 2017.

Důvodem je koronavirová krize, která v rámci své takzvané první, „jarní“ vlny zasáhla zvláště tíživě právě Itálii a Španělsko. Jejich ekonomický propad, včetně propadu právě ukazatele HDP v přepočtu na hlavu, byl tak citelnější než propad většiny dalších vyspělých ekonomik, včetně České republiky nebo třeba Slovenska (viz graf v galerii).

Příznivé z hlediska ČR je to, že podle prognózy MMF na léta 2021 až 2025 už by ji Itálie ani Španělsko neměly znova „předběhnout“, míní ekonom Lukáš Kovanda. Například pro rok 2025 MMF prognózuje, že česká ekonomika vytvoří v přepočtu na obyvatele bohatství čítající 45 490 mezinárodních dolarů roku 2017, zatímco Itálie jen 42 525 a Španělsko pouze 42 809 mezinárodních dolarů roku 2017.

Další pozitivním faktem je to, že zatímco Česko letos v porovnání s loňském předběhlo hned dvě země, které MMF kategorizuje jako vyspělé – tedy právě Itálii a Španělsko –, žádná jiná vyspělá země se před něj nedostala. Česko si tak v pomyslném pořadí nejbohatších vyspělých ekonomik světa dle MMF polepšilo z loňského 29. na letošní 27. místo. Dotahuje se tak také na Nový Zéland a Japonsko.

V roce 2025 by Česko mělo dle MMF obsazovat 25. příčku tohoto pořadí, když v bohatství na obyvatele překoná právě Nový Zéland a Japonsko. Slovensko si podle MMF polepší z loňské 37. příčky na 36. příčku v 2027, když se mu podaří „předběhnout“ Portoriko. Slovensko však i v dalších letech zůstane nejen Itálií a Španělskem, ale také třeba Portugalskem, Estonskem nebo Litvou. Češi jsou v rámci EU premianti. Překonali severské země, které byly vždy vzorem.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Tajemná místa Evropy, na která slabší povahy nemají odvahu vstoupit

Tajemná místa Evropy, na která slabší povahy nemají odvahu...

Vsaďte letos na jistotu. Navštivte ostrovy v Jaderském moři,...

Seznamte se s mimořádně krásnými místy v Praze, kde ještě...

Nalaďte se na léto. Nádherné evropské pláže, kde se budete...

Nádherný ostrov v Egejském moři. Mrňavý jako hrášek, ale...

Velikonoce trochu jinak. Vyhlášené tradice a zvyky, nad...

Zavřít reklamu