Dvě otázky, na které v současné době neznáme odpovědět

Domácí 22. října 2020 | 18:29 — Ilona Cílková
Denní nárůst nových případů koronaviru v ČR opět zrychlil. Ve středu jich poprvé přibylo téměř 15.000. Podle předpovědi evolučního biologa Jaroslava Flegra to nejhorší mám stále před sebou. Kdy tedy sundáme roušky a jak budou vypadat letošní Vánoce?
Další 4 fotografie v galerii
Jaká bude situace o letošních Vánocích? / Depositphotos

Jaroslav Flegr sice říká, že nechce děsit, ale jeho předpověď příliš optimistická není. Podle něj se stále řítíme do zdi a tisícům, respektive desetitisícům mrtvých se zřejmě nevyhneme. Podle grafu, který zveřejnil na svém profilu, je zřejmé, že už od 1. srpna rostou počty mrtvých za den exponenciálně, přičemž počet mrtvých v jednom dni se zdvojnásobí zhruba každých 9 dnů. Flegr tak prognozuje, že už 1. listopadu, tedy za 9 dnů, zemře za den asi 250 lidí, kolem 20. listopadu to bude 1000 a před koncem prosince 2000 lidí.

Že za měsíc zemře uvedený počet lidí je podle Flegra prakticky jisté, protože ti už jsou dnes nakažení, takže jim žádná opatření nepomohou. V rozhovoru pro DVTV pak Flegr uvedl, že nová opatření vlády, která platí od čtvrtečních 6 hodin ráno, jsou vzhledem k výjimkám jen cár papíru. Myslí si, že epidemie bude trvat až do března a jedinou šancí tak stále zůstává vakcína.

S blížícími Vánocemi si řada obyvatel klade otázku, jak budou letošní svátky vypadat. Budeme ještě na konci prosince nosit roušky? A budeme vůbec moci navštívit své blízké? „Vánoce budou jedny z nejkrásnějších za poslední dobu, protože je budeme trávit v úzkém kruhu rodinném. Nebude žádné pobíhání po přeplněných nákupních centrech. To si nebudeme moct v zimě dovolit. Ale i jinak Vánoce mohou být krásné," uvedl pro portál irozhlas.cz.

Ani ministr zdravotnictví Prymula nechce nic slibovat. „Myslím, že určitá omezení budou, ale zdaleka nebudou taková, jaká jsou teď," uvedl ministr na tiskové konferenci, kde oznamoval zpřísnění stávajících opatření. Zároveň ale připustil, že některá nařízení zřejmě budou i v době vánočních svátků stále platit. Předpoklady se potvrdily. Původ koronaviru je stále jasnější.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dívejte se pořádně pod nohy. Uvidíte ta nejkrásnější schodiště na světě

Dívejte se pořádně pod nohy. Uvidíte ta nejkrásnější...

Hoďte sychravé počasí za hlavu. Užijte si úchvatné moře i...

Je čas vyskočit z gauče a rozhlédnout se po krajině. Vyrazte...

Drsná a tragická města na naší planetě, kde vám bude...

Je čas na toulky podzimní přírodou. Pročistěte si hlavu na...

Odvážné a unikátní skvosty. Každý jiný, ale všechny...

Zavřít reklamu