Situace je zoufalá. Lékaři předložili černý scénář a přidali radu, která by pomohla šíření zpomalit

Domácí 15. října 2020 | 06:22 — Ilona Cílková
Česko hlásí další rekord. Ve středu přibylo v Česku 9 544 prokázaných případů covidu-19. Dosavadní maximum z minulého týdne bylo o 927 nižší. Lékaři varují před italským či newyorským scénářem, kdy se bude rozhodovat, kdo dostane péči a kdo ne. Radí osobní lockdown a prosí lidi, aby situaci brali vážně.
Další 3 fotografie v galerii
Noste roušky i venku, nabádají lékaři / Depositphotos

Přední čeští vědci a lékaři varují veřejnost před černým scénářem. „V pondělí 12. října byl rekordní počet nově hospitalizovaných, a to téměř 400. Od začátku září do středy kopíruje s naprostou přesností exponenciální růst. Exponenciálně roste i počet kritických případů a zároveň exponenciálně roste počet nakažených lékařů a sester. Toto vše znamená, že opatření zavedená v průběhu září nefungovala, nebo spíše nebyla dodržována tak, aby fungovala," upozorňuje přední čeští vědci a lékaři ve své výzvě.

Důrazně apelují na obyvatele a doporučují osobní lockdown i nošení roušky i venku. „Zaveďte osobní lockdown. Mezi lidi vycházejte jen v nejnutnějších případech, například kvůli péči o blízké. Neshlukujte se. Minimalizujte fyzický kontakt se všemi lidmi mimo vaši domácnost," píší ve své výzvě.

Vědci vyzývají obyvatele, aby nevěřili dezinformačním webům a konspiračním teoriím, které riziko zlehčují či popírají. „To, co uděláme či neuděláme teď, rozhoduje o tom, kolik lidí bude za měsíc vážně nemocných nebo bude umírat. Nehrajme ruskou ruletu s osudem našich blízkých," píší ve své výzvě. Pod výzvou jsou podepsáni přední čeští vědci a lékaři, jako hlavní epidemiolog IKEM Praha Petr Smejkal, prorektor Univerzity Karlovy pro vědu a výzkum Jan Konvalinka či jaderná fyzička Dana Drábová.

Že je situace vážná dokládá i výzva prezidenta ČLK Milana Kubka. Ten se na svém facebookovém profilu obrací na všechny lékaře a lékařky, kteří v uplynulých letech odešli pracovat do zahraničí a mají potřebnou kvalifikaci i zkušenosti, aby se, pokud jim to situace dovolí, alespoň na čas vrátili domů a pomohli svým bývalým kolegům v českých nemocnicích.

„Pokud je dnes nemocných zdravotníků 5 500, za deset dní jich bude 11 000, za dvacet dní možná 22 000 a za měsíc by jich mohlo být 44 000. A to by byla katastrofa, které se musíme snažit zabránit doslova za každou cenu," píše Kubek. Podle něj české zdravotnictví v tuto chvíli nejnaléhavěji potřebuje anesteziology a lékaře kvalifikované pro poskytování intenzivní péče. 

Lidé by měli dodržovat základní hygienická pravidla pod zkratkou 3R - kromě nošení roušek je to pravidelné mytí rukou a dodržování dvoumetrových rozestupů a nezdržovat se zbytečně v uzavřených prostorech. Koronavirus drtí Česko. Černý scénář hrozí v horizontu pěti dnů.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se budete neskutečně bát

Mystická místa, kde vám bude buď neskutečně dobře, nebo se...

Poznejte fascinující zemi divoké přírody, kouzelných...

Je čas oprášit lyže. Nejlepší střediska, kde rozhodně...

Poznejte tropický ráj. Zemi čaje, spalujícího slunce a...

Fascinující zahrady světa. Nechte se okouzlit záplavou...

Bohatství, nádherná příroda a úsměvy od ucha k uchu. Tady...

Zavřít reklamu