Vepřové maso je v Česku drahé jako nikdy. A může být ještě hůř

Domácí 01. srpna 2020 | 06:00 — Ilona Cílková
Vepřové maso je v Česku drahé jako nikdy. Může za to mor prasat, který se nyní opět objevuje v Číně. Vytrvalé deště a záplavy, které od poloviny června decimovaly jih země, šíření nákazy usnadňují.
Další 2 fotografie v galerii
Za zvyšováním cen je prasečí mor / Pixabay

Koronavirová nákaza a opatření pro boj s ní letos ve druhém čtvrtletí nijak výrazně neovlivnily produkci masa a mléka v ČR. Vyplývá to z údajů, které včera zveřejnil ČSÚ. Produkce masa a výkup mléka nevykazují jakékoli mimořádné výkyvy, jaké jsou patrné například v řadě odvětví průmyslové produkce.

Výkup mléka byl letos ve druhém čtvrtletí vyšší než ve stejném období loňského i předloňského roku. Produkce hovězího masa byla v zásadě na úrovni loňského i předloňského druhého kvartálu. Výroba drůbežího masa odpovídala loňské úrovni a převyšovala předloňskou. Produkce vepřového masa pak zaostala jak za loňskou, tak předloňskou úrovní druhého čtvrtletí, avšak nikterak mimořádně.

Poprvé od loňského prvního čtvrtletí ovšem došlo k mezikvartálnímu poklesu ceny jatečně upravených prasat. To svědčí o tom, že – částečně i kvůli koronavirové krizi, omezení mezinárodního obchodu a slabší poptávce – dochází ke stabilizaci na globálním trhu s vepřovým masem. Ten od roku 2018 postupně destabilizoval dopad šíření afrického moru prasat.

Nákaza moru prasat se před dvěma lety objevila v Číně a poté se šířila do dalších asijských, ba dokonce evropských zemí. V důsledku musely být rozsáhle vybíjeny chovy prasat, což omezilo dostupnost vepřového na světovém trhu a vyvolalo silný tlak na růst jeho ceny. Čína v loňském roce kvůli nákaze snížila stav svých chovů prasat o zhruba 180 milionů kusů, což odpovídá čtyřicetiprocentní redukci. V současnosti země chovy obnovuje, dopad do celosvětových cen kulminoval na přelomu roku.

Nově se však objevují známky, že by se nákaza mohla v Číně opět začít výrazněji šířit. Vytrvalé deště a záplavy, které od poloviny června decimovaly jih Číny, šíření nákazy usnadňují. V červenci na několika místech Číny k takovému obnovenému šíření došlo.

Pokud by se nákaza opět začala výrazněji šířit, postupně by se projevila opětovným zdražováním jatečných prasat a vepřového i v ČR. Například kilogram vepřové pečeně stojí podle ČSÚ letos v červenci 145,70 koruny, což je meziročně bezmála o deset procent více.

Vepřová kýta bez kosti pak v důsledku šíření nákazy morem prasat zdražila na maxima minimálně od roku 2010, když je v současnosti stále o zhruba 50 procent vyšší než v roce 2010. Dobrá zpráva. Koruna posiluje nejvíce ze všech měn světa.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Jak oslavit mezinárodní den dětí

Jak oslavit mezinárodní den dětí

Kam za nákupy i zábavou o Velikonocích. Pozor na zavřené...

Exotika co by kamenem dohodil. Pár hodin letu a ocitnete se v...

Léto je za rohem a s tím se blíží i letní zábava

Jedete do Francie? 6 + 1 tip, co si s sebou přivézt zpět

Napříč Evropou různými dopravními prostředky: Čím a na...

Zavřít reklamu