Jsou obavy na místě? NATO posiluje vojenské posádky

Domácí 25. ledna 2017 | 01:30 — Ilona Cílková
Třicet belgických vojáků, kteří tvoří logistický předvoj jednoho ze čtyř mnohonárodních praporů na východním křídle Severoatlantické aliance, včera přistálo na litevském letišti Palanga. Belgičtí vojáci budou součástí praporu pod velením Německa.
Obavy před útokem Ruska? / Shutterstock

Tisková agentura Belga informovala, že zároveň s vojáky do litevského přístavu Klaipeda dorazila i potřebná vojenská výstroj. Belgie bude mít v rámci mnohonárodního praporu v Litvě celkem 100 vojáků a 50 vozidel. Všichni vojáci i výstroj by měly být na místě určení do čtvrtka.

Účast belgických vojáků na misi, o níž rozhodl loňský summit NATO ve Varšavě, je projevem solidarity se zeměmi východního křídla aliance, které se po vypuknutí krize na Ukrajině a anexi poloostrova Krym cítí vystaveny hrozbám z Ruska.

Rozmístění čtyř praporů, které tvoří přibližně 4000 vojáků, znamená největší posílení kolektivní obrany v rámci NATO od konce studené války. Čtyřem praporům velí USA (v Polsku), Kanada (v Lotyšsku), Británie (v Estonsku) a Německo (v Litvě). Podle slov generálního tajemníka NATO Jense Stolteberga je hlavním úkolem těchto útvarů "odstrašovat a tak předejít případnému konfliktu".

Belgická media informovala, že jednotka vytvořená z vojáků 18. a 29. logistického praporu národní armády, bude umístěna ve vojenském táboře Rukla. V Litvě se od středy k Belgičanům postupně přidají i vojáci z Norska, Nizozemska, Lucemburska, Chorvatska a Francie. Společně vytvoří první rotující prapor s mandátem na roky 2017 a 2018.

 

Témata: NATO, vojsko, Litva, Rusko, Belgie,
Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Velikonoce Honzy Čenského: Pohádková princ nejen zpíval, ale i zachraňoval

Levné letenky přímo ve vašem telefonu? Jistě!

Vodní sporty, které stojí za to vyzkoušet

Jak připravit dokonalý velikonoční mazanec? Osvědčený...

Jak správně uskladnit hlávky zelí, aby neoschly a uchovaly si...

Vyrobit si přírodní podzimní dušičkovou výzdobu na hrob...

Jak povzbudit k životu usychající vřes. Stačí dvě lžíce...

Zavřít reklamu