Přichází už opravdu krize? Češi v obchodech utrácí mnohem méně, než se čekalo
Některé analytické odhady dokonce předpovídaly v porovnání se skutečností více než dvojnásobný procentuální nárůst. Tržby se zahrnutím motoristického segmentu rostly v květnu meziročně tempem 2,3 procenta. Trh ovšem předpokládal opět výrazně
vyšší růst, čítající rovná čtyři procenta. Slabší dynamika tržeb byla v květnu patrná napříč jednotlivými položkovými skupinami maloobchodu, od potravin přes pohonné hmoty po ubytování.
V nečekaně slabé dynamice tržeb se zrcadlí nasycenost trhu v některých segmentech, zejména v motoristickém, a pak také stoupající inflace a stupňující se obavy spotřebitelů z ekonomické budoucnosti a jejich vlastní finanční situace.
Míra inflace se letos pohybuje v blízkosti horní meze tolerančního pásma inflačního cílování České národní banky. Zdražují položky, na které jsou řadoví spotřebitelé obzvláště citliví, jako je bydlení, energie v čele s elektřinou nebo mnohé druhy potravin, včetně brambor a zeleniny.
Podle ekonoma Lukáše Kovandy jsou lidé navíc dennodenně „masírování“ mediálními zvěstmi o blížící se krizi a nutnosti šetřit na vládní úrovni, případně dokonce propouštět zaměstnance placené z veřejných peněz. Vnímají také napjatou mezinárodní situaci, neustálou hrozbu eskalace obchodních válek a celních přestřelek, což jim potvrzuje domněnku o blížící se krizi.
Nepříznivý květnový výsledek maloobchodu však dost dobře stále může být jen přechodným „zavrávoráním“. Podle Kovandy nelze zatím usuzovat na trvalejší zhoršení trendu. Naopak, mzdy Čechům letos porostou reálně o více než čtyři procenta a v příštím roce o více než tři procenta, takže jejich kupní síla by měla nadále solidně růst. Spotřebitelská důvěra v ekonomiku také zůstává na poměrně vysoké úrovni.
Za celý letošní rok vykážou maloobchodní tržby bez motoristického segmentu tempo meziročního růstu 3,4 procenta.