ODS: Podnikání Andreje Babiše platí občané ze svých daní

Domácí 01. června 2019 | 04:10 — Ilona Cílková
Evropská komise poslala do ČR zprávu o auditu, podle níž je premiér Andrej Babiš i nadále ve střetu zájmů kvůli vazbám na své bývalé společnosti a Brusel chce vrátit veškeré dotace, které Agrofert od února 2017 obdržel.
Peníze, které má ČR vrátit, musí zaplatit Agrofert ze svého, shodla se opozice / ODS

Co na informaci o zprávě říká opozice? Občanští demokraté chtějí, aby v případě prokázání střetu zájmů Andreje Babiše vrátil veškeré prostředky Agrofert ze svého. Předseda ODS Petr Fiala vyzval také k pozastavení všech dotací pro firmy ze svěřenského fondu premiéra. Předseda poslaneckého klubu občanských demokratů Zbyněk Stanjura požaduje, aby ministerstva zveřejnila veškeré odpovědi, které budou Evropské komisi zasílat.

„‚Podnikání‘ holdingu mají platit všichni občané, kteří poctivě pracují, ze svých daní? Budeme požadovat zveřejnění rozhodnutí Evropské komise, vyčíslení, o kolik jde peněz od roku 2018 a zároveň mezi lety 2014-2018, kdy byl Andrej Babiš ministrem financí, kolik peněz získal Agrofert z EU a z ČR. Dále požadujeme, aby peníze, které musí český stát vrátit, dále vymáhal od Agrofertu a také okamžité zastavení všech dotací pro Agrofert, až do vyjasnění celé situace,“ řekl předseda občanských demokratů Petr Fiala.

„Zároveň žádáme, aby Ministerstvo financí a Ministerstvo pro místní rozvoj zveřejňovala veškeré odpovědi, které v reakci na zprávu Evropské komisi budou zasílat. Je krajně neobvyklé, že na tuto zprávu budou reagovat ministři nominovaní hnutím, ve kterém je předsedou osoba, které se zpráva týká. Tento postup omezuje nestrannost daných orgánů,“ doplnil předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Na společné schůzce zástupců nevládních stran (mimo SPD) se zástupci ODS, Pirátů, KDU-ČSL, TOP 09, STAN a ČSSD dohodli na následujících požadavcích:

  • Zveřejnění auditní zprávy, která byla zaslána do České republiky.
  • Zastavení proplácení všech dotací pro holding Agrofert.
  • Příprava odpovědi pro Evropskou komisi členy vlády, kteří nejsou nominováni hnutím ANO.
  • Projednání mimořádného bodu k závěru auditu v úterý 4. června jako prvního bodu jednání.

Opozice rovněž připomněla, že nynější dokument o premiérově střetu zájmů je už druhý, který byl v Bruselu vypracován. První vyhotovila právní služba Evropské komise – česká opozice ho označuje za odborný. Nynější dokument z Evropské komise je tak podle opozice dalším, a to politickým, stanoviskem, že Andrej Babiš ve střetu zájmů je.

Premiér Andrej Babiš v reakci na informace o zmíněném dokumentu Seznamu napsal, že neporušuje ani české, ani evropské zákony. Je prý šokován tím, co tvrdí česká média. „Není to pravda! Žádné dotace rozhodně nebude muset Česká republika vracet,“ napsal.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Obávaný žralok bílý má úhlavního nepřítele. Před tímto tvorem raději mizí v hlubinách

Vyrobte dětem krásný adventní kalendář. Třeba z krabiček...

Než zahradní nábytek definitivně schováte, vyčistěte z...

Pokud nemáte čas nebo energii, ale přejete si psa, musíte...

Blíží se čas na výsadbu česneku. Klidně jej ale můžete...

Různé zóny žádají různé rohože. Jsou důležitou...

Kočky jsou čistotná zvířata. Pokud vám vaše kočka...

Zavřít reklamu